Sharon J.Bolton – Rakvář

31.12.2019 – Thrillery čtu velmi málo a většinou je to na doporučení nebo dárek. Tento je ta druhá možnost a dostala jsem ho se slovy, že je trochu jiný, ale že se mi bude líbit. No teda, měla pravdu. Je napsán na neotřelé téma a líbil se mi, jenom jsem z něho měla nervy takové, že ho znovu číst nebudu. Fakt na to nemám povahu.

0058507208_Rakvar_

Prozradím vám něco, co čtenáři dělají málokdy, ale já někdy jo a vůbec mi to nevadí. Naopak mě to uklidní. Když jsem byla asi na 80.straně, měla jsem z knihy fakt svíravý pocit, nevydržela jsem to a přečetla si konec. To mě dalo víc do pohody, že jsem si zbytek knihy užila. I když myšlenka na takový druh úmrtí, mi dělá stále špatně.

V knize jsou dvě časové osy. Policejní inspektorka Florence Loveladyová se vrací do malého městečka na pohřeb muže, kterého před třiceti lety usvědčila ze třech vražd mladých lidí. Florence vzpomíná a vypráví jak jako mladá, nezkušená policistka nastoupila do práce, kde byli jenom muži. Psal se rok 1969 a žena měla správně stát u plotny a starat se o rodinu. Florence vystudovala vysokou školu a měla bystrý úsudek. I přesto, že ji kolegové nevěřili a zesměšňovali její nápady, jak dostihnout vraha, který se zaměřoval na mladé lidi, byla úspěšná. Postupně se ztratili tři spolužáci. Nikdo o nich nic nevěděl. V současné době se hned na začátku dostaneme na pohřeb vraha Laryho a víme tedy, kdo to udělal. Ale samozřejmě vše je jinak, než to na začátku vypadá. Oběti měli u sebe propíchanou hliněnou sošku dle jejich podoby a Florence tušila, že se tu dějí nadpřirozené věci.
Román je zasazen do městečka Pendle Forest, kde se v roce 1612 daly do pohybu věci, kde nakonec byly odsouzené nevinné ženy jako čarodějky. Z toho tématu čerpá i autorka a jak sama píše, kniha Rakvář je příběh o ženách a čarodějnicích. O dětech, které milujeme a musíme je chránit a o mužích, kteří se žen obávají.
Florence v současnosti po pohřbu šla navštívit dům vraha, který chátrá. Na zahradě u včel objeví svou propíchanou hliněnou sošku a začne pochybovat, zdali před třiceti lety dopadla skutečného vraha. Je ona nyní na řadě?

Autorka píše čtivě a použila originální téma. Uplatnila zde nadpřirozené síly a čarodějky, ale lehce. Tato kniha není jenom o tom, ale i o lidech, kteří jsou zfanatizování a v bežném životě na nich nic nepoznáte. Z představy, jak oběti umíraly se mi dělá zle pořád. Děsí mě to a to jak našli první oběť mi opravdu nedělalo dobře. Autorka skvěle vystihla tísnivou atmosféru případu. A také uvažování některé mládeže, kteří nebezpečí brali na lehkou váhu. Vraha bych sama neodhalila, takže myslím, že to není předvídatelné. Pokud chcete zkusit něco nového, neotřelého a zažít napětí i mrazení a vypátrat vraha, tak vzhůru do knihy.

Hodnocení: 80%

Série: Rakvář / Majster 1.
Žánr: Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno: 2019, Domino
Orig. název: The Craftsman, 2018
Počet stran: 368
Jazyk vydání: český
Překlad: Květa Palowská
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7498-352-8

Foto: Nakladatelství Domino
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/58507208/rakvar/