Sally M.Winston, Martin N.Seif – Brouci v hlavě

31.12.2020 – Kniha mě zaujala díky této době. Jsme pod palbou covidových zpráv, počítá se kde co a udržet si nadhled a jakýsi zdravý rozum je velmi náročné. Už to trvá velmi dlouho a hodně lidí je tak trochu malinko v depresi. Ptají se mě, co když to fakt chytneme a budeme v nemocnici atd. Snažím se nežít ve strachu a říkám si, co má přijít, příjde. Napadlo mě, co na takové myšlenky říká kniha, která se ji věnuje.

brouci_v_hlave_obalka_final.cdr

Kniha nás ujišťuje, že takové myšlenky má každý z nás. Ale přes někoho projdou bez následků a někdo se nad nimi trápí. Začnu od konce, kde je v knize napsáno, kdy vyhledat odbornou pomoc. Kdy už to nejsou normální vtíravé myšlenky, ale nemoc, která nás může vést k ublížení sobě nebo druhým. Určitě to neberte na lehkou váhu. Psychická rovnováha a pohoda je velmi důležitá. Pokud si nejste jisti, vyhledejte odborníka, jste nedílná součást tohoto světa a bez vás by tu někomu bylo smutno.

Cituji z knihy:
„Je těžké najít někoho, kdo vám od nechtěných vtíravých myšlenek opravdu pomůže. Mluvit o nich se soucitícími přáteli nebo příbuznými, kteří tomuto problému nerozumějí, obvykle nepomáhá a často může potíže zhoršit. Žádnou jinou svépomocnou knihu, která by se věnovala výlučně tomuto problému, nenajdete. I když třeba dokážete překonat strach a tyto myšlenky odhalíte, nemusí se vám dostat dobře informované podpory. A tento problém bohužel zřídkakdy pomine sám od sebe. Tato kniha nabízí jedinečný praktický a fungující program, který vám umožní žít život zbavený hrůzy, rozvratu a utrpení, které vám tyto myšlenky způsobují.“

Kniha obsahuje deset kapitol. V první jsou nejnovější informace o nechtěných vtíravých myšlenkách. Druhá předkládá popis různých typů nechtěných myšlenek. Třetí kapitola odhaluje mýty, které k těmto myšlenkám přispívají, a ve čtvrté se dozvíte odpovědi na otázky, které lidé často kladou. V páté kapitole se dozvíte, proč váš mozek z těchto myšlenek dělá tak nepříjemnou věc. V šesté se vysvětluje, proč selhává i vaše sebelepší snaha tyto myšlenky zvládnout.V sedmé až deváté kapitole jsou vám předloženy konkrétní návrhy na nutnou změnu názorů a celkového přístupu a je vám ukázáno, jak trénovat svou mysl, mozek a tělo, aby reagovaly úplně jinak. V desáté je poraděno, kdy vyhledat odbornou pomoc.

Mě zaujala čtvrtá kapitola, kde jsou otázky a odpovědi. Příklady otázek. Snažím se vyhýbat věcem, které spouštějí moje myšlenky, ale některým věcem se vyhnout nedá. Co můžu dělat? Může se člověk z utkvělých myšlenek zbláznit? Nebo to už znamená, že jsem se zbláznila? Kde je příčina problému? Atd. Pokud vás to zaujalo, nezbývá vám nic jiného než si knihu pořídit a přečíst si odpovědi.

Je to zajimavá kniha, která vede k řešení a k uklidnění. Pokud máte často nějaké otázky a pochybnosti, doporučuji kapitolu deset, kde upozorňují jestli jsou to jen vtíravé myšlenky nebo deprese a volání o pomoc k odborníkovi. Myslím, že většina, kdo i tuto knihu vezme k přečtení, uvažuje v lehké úzkosti, která má původ z nějaké situace (jako např.nynější pandemie) a lze ji za pomoci knihy, přátel a rodiny zvládnout. Přeji vám mnoho štěstí.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2020, Portál
Orig. název:
Overcoming Unwanted Intrusive Thoughts: A CBT-Based Guide to Getting Over Frightening, Obsessive, Or Disturbing Thoughts, 2017
Počet stran: 216
Jazyk vydání: český
Překlad: Marcela Koupilová
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN 978-80-262-1630-8

Foto: Nakladatelství portál
https://obchod.portal.cz/psychologie/brouci-v-hlave/