Ruta Sepetysová – Sůl moře

17.11.2016 – Než jsem začala knihu číst, slyšela jsem na ze všech stran na ni chválu. A to mě odrazovalo. Roste ve mně nedůvěra k věcem, které všichni chválí, a nikdo nekritizuje. Podezřelé bylo i hodnocení na Databáziknih, kde jsem poprvé viděla skutečnost, že při udělených 108 hodnocení měla kniha 97%. Proto jsem se čtením otálela a kniha na mě tři týdny čekala. Nyní uznávám, že to byla chyba. Už tři týdny jsem mohla vědět, že chvála byla oprávněná a já se s respektem přidávám k většině.

sul-more

Je to opravdu výborná kniha, která je výjimečná. Tolik emocí, lidskosti, pokory, úzkostí, obětavosti, prostě neuvěřitelná smršť všeho se na mě řítila z knihy a já byla zavalena v obrovské kouli příběhu, který se mnou házel ze strany na stranu a já, celá pohlcená, četla a četla. Nádherná literární lavina.

Příběh vyprávějí čtyři osoby. Pravidelně se střídají v krátkých popisech toho, co prožívají. Po stránce, maximálně dvou se mění vnímaní příběhu ve změně vypravěče. Někdy je to pouhých pár vět, které skvěle vystihly pocity a události k té určité osobnosti. Je to umění v tak malém prostoru perfektně vyjádřit danou situaci. Spousta věcí není řečena přímo, ale lze z toho přesně poznat vlastnosti osoby.

Emilia, Joana, Florian, Alfred.
Čtyři mladí lidé, které postihlo zlo války.
Emilia je patnáctiletá Polka, která utíká před ruskými vojáky, protože dělají děvčatům hrozné věci. Florian je restaurátor obrazů z Pruska, který se chce pomstít. Jeho důvěru zradili. Joana je zdravotní sestřička z Litvy, která chce pomáhat a zároveň putuje za svou matkou. Alfred je německý mladík, který věří v Hitlera, uctívá ho a vyznává jeho hodnoty.
Všichni mají své tajemství, které během čtení objevíte. Všichni mají jeden cíl. Nalodit se na loď Wilhem Gustloff a utéct před ruskými vojáky.
Poprvé jsem slyšela o největší tragédii na moři. Každý zná Titanic. Možná hlavně díky filmu. Tato kniha by si také zasloužila zfilmovat. Loď W.Gustloff se na konci války v zimě roku 1945 potopila. Vzala si sebou kolem 9000lidí. Kapacita lodi byla 1800 lidí. Postavy jsou smýšlené, ale události, prostředí a okolnosti jsou pravdivé.

Kniha se skvěle četla a já ji doporučuji všem. Ukazuje hrůzy války prostřednictvím obyčejných lidí. Tyto příběhy jsou nejlepší. Zaujmou skoro každého a to, jak je vše vylíčené a podané ji dělá výjimečnou. Nechte se také strhnout touto lavinou a věřte, že dostanete literární zážitek, který je vzácný a ojedinělý nejen sdělením.

Hodnocení: 100%

Originální název: Salt to the sea
Žánr: Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2016
Počet stran: 352
Nakladatelství: CooBoo
Překlad: Petr Eliáš
Autor obálky: Lubomír Kuba
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7544-180-5

Foto: Nakladatelství COOBOO