Ruta Sepetysová – Mlčící fontány

23.11.2020 – Autorka píše historické romány pro mladé i starší. Četla jsem její dvě již vydané knihy u nás a byly skvělé. Těšila jsem se na tuto a nezklamala. Perfektně propracovaný příběh na pozadí reálných dějin, které jsem neznala. To vše doplňuje lehká, příjemná romantická linka. A konec je završen doslovem, který mi ještě více osvětlil náročnou práci autorky, kde všude brala materiály a jak moc je to pravdivé.

0056049363_Mlčící fontány_v

Jsem ráda, že jsem si přečetla něco, o čem jsem ani netušila. Španělsko jsem měla vždy za pohodovou slunečnou zemi a byla jsem překvapena, co vše se tam dělo po občanské válce v roce 1939, kdy tam nastal diktátorský režim Generalísima Francisco Franka, který panoval šestatřicet let.

Hlavními hrdiny je rodina Any, která čítá nejstarší sestru Julii s manželem a miminkem Lali, bratra Rafaela a Anu. Žijí v chudobě v jedné místnosti bez kanalizace, vody a elektriky. I když všichni mají práci (někteří i dvě), jsou vyděděnci a bojí se o své životy. Jejich rodiče byli zabiti. Oba byli učitelé a chtěli učit podle montessori zásad, což odmítal režim, který nařizoval pouze katolické vzdělání. A tak hanba rodičů padá i na děti.
Ana pracuje jako pokojská v hotelu v Madridu pro turisty. Španělsko pod nadvládou diktátora Franka zoufale potřebuje peníze, a tak se otevřelo pro bohaté turisty a obchodníky. Píše se rok 1957 a do hotelu přijel na léto ropný magnát s manželkou a synem Danielem. Daniel maturoval a přestože se touží stát fotogragem, jeho otec chce, aby pracoval s ním. Daniel se seznámí s Anou, která ho očarovala.
Díky Aně a jeho přátelům začíná vidět chudobu a nesvobodu Španělska. Zjišťuje, že se děje něco nekalého, ale musí si dávat pozor na gardu, která má oči všude. V ohrožení je i Ana s rodinou. Co má Daniel udělat?

Je to hrozné, co se vše stalo ve jménu rehabilitace dětí, které měly rodiče či prarodiče s „rudým genem“. Odporné je, že v tom figurovali doktoři a příslušníci církve. Je to šílené a nejhorší je, že se to opravdu dělo.

Kniha se mi ze začátku pomaleji četla, protože jsem nechápala souvislosti. Později bylo vše jasné. Autorčin styl je místy strohý a úderný, ale taky dokáže vystihnout podstatu děje. Knihu vřele doporučuji.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno: 2020, CooBoo
Orig. název: The Fountains of Silence, 2019
Počet stran: 536
Jazyk vydání: český
Překlad: Petr Eliáš
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem

Foto: Nakladatelství COOBOO
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56049363/mlcici-fontany/