Romain Rolland – Petr a Lucie

13.1.2019 – Kdo by neznal ze školy povinnou četbu? Mě osobně nevadila, ale většina spolužáků na ni nadávala, že je nebaví. Proto mě nadchlo, že nakladatelství CooBoo má novou řadu Classics a bude v ní vydávat klasiku v novém kabátě. Jak po vizuální stránce, tak i překlady mají být v modernějším duchu. K tomu tam má být na konci doslov, který ještě více přiblíží autora i historii knihy.

petr a lucie

Moc se mi líbí obálka, a tak jsem si řekla, že si asi po dvaceti letech opět přečtu tuto knihu. Matně si pamatuji, že mě to moc nebavilo, a tak jsem byla na knihu opravdu zvědavá. Vím o čem je, ale nemohla jsem si uvědomit jak to bylo popsáno.
Musím říct, že mě kniha překvapila. Krásně poeticky romanticky mluví o lásce mezi dvěmi mladými lidmi a úžasně je vykresleno prostředí a charaktery postav.
Takto jsem to kdysi určitě nevnímala.

Je 30.ledna 1918 a Petr má jít za půl roku do války. Pomalu si začíná uvědomovat nicotnost, beznaděj a zbytečnost války. V tom potká Lucii, která je z chudých poměrů. Maluje obrazy podle obrazů v galerii. Sama uznává, že to jsou patlaniny a snaží se nevnímat nálety a prostředí války. Ve své zamilovanosti se to oběma daří na výbornou. Jejich důležitý den měl přijít na Velký pátek, kdy se jejich láska měla propojit nejen duševně, ale i fyzicky. Šli do kostela na mši a pak začaly padat bomby na kostel.

Myslím, že snad každý aspoň teoreticky ví, o čem kniha je. Autor prostě umí psát a nejvíc jsem vnímala pocity a vlastnosti hlavní dvojce, kamarádů a bratra. Dokázal vykreslit lásku v pozadí války velmi opravdově.
Záleží na povaze čtenáře, jak bude knihu vnímat. Moji patnáctiletou dceru nebavila. Myslím, že do této knihy musí dospět jako já. Ale chválím myšlenku CooBoo přiblížit klasiku co nejvíce mladým lidem a fandím jim, aby takových knih bylo hodně.

Něco zajimavého o autorovi:
Autor byl celý život přesvědčeným pacifistou. V roce 1938 vyzýval státníky, aby nedopustili rozbití Československa, prostestoval proti mnichovské zradě i proti následné fašistické okupaci Československa. Romain Rolland byl tak známou postavou světové kultury, že se ho po okupaci Francie hitlerovským Německem nacisté neodvážili zatknout i přesto, že kritizoval fašismus i jeho představitele.

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura světová, Novely
Vydáno: 2018, CooBoo
Orig. název: Pierre et Luce, 1920
Počet stran: 96
Jazyk vydání: český
Překlad: Tomáš Havel
Edice: CooBoo Classics (1.)
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN 978-80-7544-634-3

Foto: Nakladatelství COOBOO
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/42226938/petr-a-lucie/