Robert Galbraith – Smrtící bílá

24.10.2019 – Potřebuji více času na čtení. Nejraději bych si vzala týdenní dovolenou a četla a četla. Tolik knih tu na mě čeká a já mám tak málo času. Ale nevadí. Jak se říká nemusí pršet, stačí když kape. Takže hurá, mám nějaký čas na čtení. Dokázala jsem přečíst tuto nádhernou sedmset stránkovou knihu za tři týdny. To je prostě úžasné. Co říkáte, který úhel pohledu je lepší? Jasně že druhý. Je to vděk. Je to skvělé, že se mi dostala tato kniha do ruky a já si ji mohla přečíst. Autorka i kdyby napsala telefonní seznam, tak bude čtivý. Je prostě dobrá.

0051293747_Smrtici-bila_titul

Čtvrté pokračování detektiva Cormorana Strika a jeho kolegyně Robin je přečten a jsem ráda, že jsem mohla travit svůj cenný volný čas v tak skvělé společnosti. Mám ráda více romány, ale také si četbu zpestřím detektivkou. Skombinovat románovou detektivku pro mě je výborné, a já si knihu užila. Možná se někomu může zdát kniha obšírná, rozsáhlá, zbytečně rozvleklá. Ale mě plně vyhovovala. Bavilo mě číst o soukromí dvou hlavních hrdinů, kde se upevňuje přátelství v možná něco víc. I část věnována případu zločinu z vysoké společnosti v Londýně, kdy jsem se někdy trochu ztrácela ve jménech, protože případ byl malinko překombinovaný. Autorce musím uznat, že v závěru vše dávalo smysl. Přesto všechno mě to prostě bavilo.

Na začátku knihy se ocitáme na svatbě Robin s jejím již manželem Matthewem. Nejedná se o zcela šťastnou nevěstu a její tušení se potvrdí, když příjde Strike jako host. Po vyřešení minulého případu je slavný, ale s Robin došlo k nedorozumění a vyhodil ji z práce. Nyní ji chce přemluvit, aby se vrátila, z čehož je Robin šťastná, ale Matthew ne. Další nesrovnalosti vedou k úvaze, jestli svatba byla správné rozhodnutí. Mezitím Strikovi zavolá ministr kultury Chiswelle a žádá o pomoc. Je vydírán. Nechce říct kvůli čemu, ale chce pomoci. Strika případ zaujme, protože se domnívá, že má spojitost s neznámým mladíkem, který ho navštívil v kanceláři a řekl mu, že byl svědkem vraždy dítěte, když byl malý. Přestože vypadá psychicky nemocný, Strika na jeho trvzení něco chytne a začíná pátrat. On se soustředí na mladíkovu rodinu a Robin je v přestrojení na území parlamentu, kde stopuje, kdo ministra vydírá. Určitě tušíte, že v okolí případu dojde k vraždě a dvojce má podnět pátrat ještě intezivněji.

Velmi se mi líbila románova linka, která nebyla zamilovaná, ale spíše více otevírala osobnost hlavních hrdinů. Detektivní část byla hodně zamotána, ale vše mělo svou logiku. Kdyby se trochu ubralo, nevadí, ale i tak se to dobře četlo. Hodně zajimavá část byla věnována vyšší společnosti, kdy opravdu někteří lidé mají pocit, že jsou něco více než ostatní a vše jim projde. Společnost byla skvěle vykreslena a určité detaily dávaly podnět k zamyšlení. Někomu vadilo více, když se ublížilo zvířeti než dítěti. Síla, že?
Jak jsem již na začátku řekla, tak autorka umí psát a umí zaujmout čtenáře na více stranách. Kniha není jednohubkou, ale vypečeným trojitým hamburgrem, z něhož každá vrstva chutná jinák, ale jako celek je to mňam.

Hodnocení: 90%

Série: Cormoran Strike 4.
Žánr: Literatura světová, Detektivky
Vydáno: 2019, Kniha Zlín
Orig. název: Lethal White, 2018
Počet stran: 720
Jazyk vydání: český
Překlad: Ladislav Šenkyřík
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7473-866-1

Foto: Nakladatelství KNIHA ZLIN
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/51293747/smrtici-bila/