Radka Třeštíková – Foukneš do pěny

28.7.2020 – Knihy od této spisovatelky jsou vždy velmi diskutované. Faktem je, že se dobře prodávají a lidé je čtou. I já jsem přečetla tři knihy již vydané a předešlé dvě se mi líbily. Ale tato? Četlo se mi to dobře, autorka si ponechala svůj styl, ale hlavní hrdinka…..

0063226230_Fouknes_obalka_big

Hlavní postava sedmačtyřicetiletá Vladěna je děs a hrůza. Tak nesympatickou literární ženskou jsem dlouho neviděla. Vytváří ty samé chyby jako matka, u které to šíleně odsuzovala a nemá se ráda. Jak si jinak vysvětlit, že si nevážila svého těla. Ubližovala mu a dívala se na něj, jakoby vystoupila ze své schránky a přemýšlela, co mu udělat, když je takové staré a ošklivé. Přitom okolí ji skládalo pochvaly, takže myslím si, že je to hezká žena.
V jejich jedenácti letech matku opustil otec a matka vše špatné shazovala na něj. Vladěna to měla v dětství velmi náročné a to ji poznamenalo do dospělosti. Svého manžela Josefa znala velmi dobře a svou jedinou dceru Robin milovala nadevše. Po určitých problémech sedla do auta a jela neví kde. Jede a vzpomíná. Do toho se zamotá přítomnost a minulost je také stále čerstvá.

Autorka psychologicky postavy velmi dobře vykreslila. Věřím, že takoví lidé jsou i v reálné podobě, ale šíleně, opravdu síleně mi lezly na nervy. Takže znovu knihu nebudu číst ani omylem. Zdali mi něco dala? Určitě uvedomění, jak se nechovat a neubližovat lidem kolem sebe, které mám ráda. Bohužel Vladěna již byla ovlivněna těžkým dětstvím. Kdo by si měl knihu přečíst? Ten, kdo chce přemýšlet, co se asi stalo a proč se to stalo a musí mít pochopení, že se to dějě. Je umění vytvořit postavu v depresi v reálném provedení. Takže možná získáte pocit jako já, že se mám dobře. Obyčejně dobře a to je taky fajn.

Hodnocení: 70%

Žánr: Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno: 2020, Motto
1. vydání originálu: 2020
Počet stran: 256
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN 978-80-267-1802-4

Foto: Nakladatelství MOTTO
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/63226230/fouknes-do-peny/