Rachel Cohnová, David Levithan – Dash a Lily

Báječná!!! Opravdu báječná kniha. Já prostě musím chválit. Dlouho jsem nečetla tak úžasně laskavě úsměvný, čtivý a jemně romantický příběh. Dva spisovatelé píší jednu knihu. Připadá vám to málo pravděpodobné jako mě? Přesto je tady a výsledek stojí za přečtení. Krásně si to rozdělili. Jednu kapitolu píše muž za chlapce a druhou žena za dívku. Vyznívá to velmi přirozeně.

das

Prostředí ve kterém se příběh začne odehrávat, je ten největší antikvariát v New Yorku. Což je jedno z nejlepších míst pro lidi co rádi čtou. Teď k tomu přiřaďte hlavní hrdiny. Oba mají krásných šestnáct let. Dash miluje slova a poezii. Lily ráda píše a chce poznat něco. Něco nového, v lásce, první polibek….Mohli by tvořit krásný pár. A jestli budou, to je otázka. Bonus navíc je, že se vše odehrává o vánocích. Už z těchto indicií je jasné, že kniha má našlápnuto na super čtecí gól. A věřte mi, že spisovatelé tu branku dali.
Lily rodiče odjedou na svátky na Fidži. Nechají ji doma se starším bratrem Langstonem, který se má o ní postarat. Ale Langston má v hlavě svou novou lásku a tak vymyslí hru, která má Lily zabavit a najít ji nového přítele. Nechají v antikvariátě zápisník s hádankami. Pomocí nápověd má někdo najít knihy, v nich slova a z těch poskládat větu. Pokud chce ve hře pokračovat, má napsat odpověď do červeného zápisníku a nechat ho na určeném místě. Dash je na svátky sám doma. Nemá rád vánoce a když rozvedeni rodiče chtějí odjet na svátky pryč, lže jim. Řekne tátovi, že je u matky a naopak. Lily vánoce miluje. To, že Dash zápisník najde je osud. Moc se mu nápad na hru s tajemným dopisovatelem líbí. A tak se písemně poznají Dash a Lily. Nechávají si hádanky na různých místech a moc je to baví. Postupně si sdělují pocity o sobě, odkrývají své já, svoje vzpomínky a představují si toho druhého ve své hlavě. Bude osobní setkání splnění jejich snů nebo jedno velké zklamání?

Myslím, že si vytvořím rituál a budu si knihu číst vždy o vánocích. Hezky a pohodově mě naladí na atmosféru vánoc. Chválím obálku i obsah. Je zde spousta krásných vět pro pobavení i na zamyšlení. Ale jen jemně. Převládá přátelství, romantika a úsměv. Vřele ji doporučuji i vám. Věřím, že nezklame.

Foto: Nakladatelství COOBOO