Petra Dvořáková – Dědina

27.9.2018 – O knize jsem hodně četla a proto, když jsem ji viděla v nabídce Knihcentra k recenzi, nezaváhala jsem ani chvíli a napsala si o ni. Štěstí se na mě usmálo a dostala jsem ji. Za což velmi děkuji, protože kniha je skvělá. Nezklamala mé očekávání a spíše naopak je předčila. Výborné a výstižné charaktery postav se skvělým vylíčením atmosféry a rázu vesnice ji určují k nezapomenutelným knihám, ke kterým se ráda budu vracet.

dedina

Kniha obsahuje čtyři kapitoly, které vypráví vždy jedna osoba nebo rodina. Tím se prováže vyprávění s postavami z větší části dědiny a výsledkem je celek, který vše ukáže v hromadě, jakoby mi naskakovali obrazy v TV.
V první části vypráví babi Střechová o své pětileté vnučce. Dozvíme se, jak a proč ji babka nemá ráda a pomalinku se dostáváme do prostředí dědiny.
V druhé části se rozpovídá víkendový řezník, vyučený zedník Láďa, který má tři děti a jeho manželka Marcela čeká neplánovaně čtvrté dítě. Popisuje zabijačku i své choutky na cizí ženu. Věrohodně vykresluje atmosféru doma, kdy je žena z vysokého stupně těhotenství společně se starostí o domácnost a rodinu hodně unavená a protivná. Přesto, když Láďa zaslechne, že Marcela mluvila před obchodem s bývalým nápadníkem, zpozorní a začne žárlit. Výstižně jsou tu popsány myšlenky muže, který chce mít klid, ale přitom svým způsobem chce vyhovět i své ženě. Jenže je to prostě po chlapsku, což my ženy někdy nepochopíme, možná ani nemůžeme pochopit.

Chcete vědět o čem je třetí a čtvrtá část knihy? Tak prosím klikněte na odkaz níže. Knihcentrum mi udělalo radost knihou, já jsem jim udělala radost tímto odkazem a kruh se uzavře, když vy kliknete a uděláte radost zase mě. :-)

https://www.knihcentrum.cz/dedina-je-o-osudech-obycejne-neobycejnych-lidi

Žánr: Romány, Literatura česká
Vydáno:2018, Host
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 260
Autor obálky: Lucie Zajíčková
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7577-476-7

Hodnocení: 100%

Foto: Nakladatelství HOST