Pavlína Pořízková – No filter

20.5.2023 – Kniha mě zaujala svým autorem. Pavlína Pořízková byla za mého mládí slavná modelka. Je o trochu starší, ale pamatuji si ji. Říkala jsem si, že by bylo fajn si přečíst něco zajimavého o češce, která se proslavila v zahraničí. Nevěděla jsem skoro o ní nic a byla jsem překvapená.

Její kniha jsou střípky vyprávění z autorčina života. Jsou propletené s minulostí i současností. Chvilkami jsem měla pocit, že sedíme spolu na kafi a povídáme si. Kapitoly na sebe nenavazují. V každé se soustředí na jedno téma, které je něčím významné v jejím životě. Místy jsou to úvahy ohledně vztahů, lásky a psychiky. Někdy to bylo poutavé, hlavně do první půlky knihy. Pak to bylo více psychologické.

Je fakt, že v dětství a dospívání to měla náročné ohledně rodičů. Ve Švédsku, kde byla od devíti let, byla ve škole šikanována a trpěla posměšky. Je neuvěřitelné, že se ji posmívali, že je škaredá a také, že je z komunistické země. Což chápu, že díky mediálnímu chaosu ohledně jejího příchodu do Švédska byla veřejně známá informace, a asi děti bohužel nepochopily, co to vše obnáší. V patnácti zůstala v Paříží a začala úspěšnou kariéru slavné modelky.

V devatenácti poznala svého manžela, který byl populární zpěvák v USA. Byli spolu dvacetpět let. V době rozvodu umřel a přestože měli dle autorky dobré vztahy. Vydědil ji v závěti. Manžel byl, dalo by se říci, sobecký a majetnický. Vše muselo být po jeho. Byla to láska vlastnící. Vybíral ji práci, přátelé a také finance šly na jeho účet. Když bylo po jeho, vše fungovalo. Chápu, že autorka se ohledně financí moc nerozepisovala. Ale přišlo mi zvláštní, že velmi málo vzpomínala své dva syny. I ohledně toho dědictví. Je to divné.

O jejím soukromí jsem se toho až tolik nedozvěděla. Je to zajimavé kolem jejího dětství a dospívání. Pak se zmiňuje jen okrajově o své slávě, která byla zčásti řízená manželem. A více se pak věnuje ztrátě a jakoby zradě manžela. Je fakt, že spoustu věcí si uvědomila. Sebepoznala. Smířila se se stárnutím a přijala své tělo.
Nedalo mi to a podívala se na její aktuální fotky a je to krásná žena. Není co řešit. Až na nějaké vrásky. To nic není.

Kniha se dobře četla. Chvílemi mě zaujala velmi. Hlavně první část knihy. Druhá část byla méně poutavější. Ne se všemi názory se ztotožňuji, ale to není podstatné. Je to náhled do života veřejně úspěšné osobnosti, která si prošla náročnějším obdobím. Důležité je mít ráda sebe a příjmout se. Důležité je mít milující rodinu. Důležité je poučit se ze svých chyb.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno: 2023, Jota
Originální název: No Filter: The Good, the Bad, and the Beautiful, 2022
Překlad: Tereza Suchá
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7689-150-0

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/pavlina-porizkova-no-filter.html