Pauline Maiová – Štěstí voní jako chleba

11.2.2023 – Venku je stále zima a brzy tma. Takže mám chuť na romantiku. Nyní se těšte na čtyři romance za sebou. Já se těším a moc. První jsem zvládla za tři dny a to je u mě opravdu rychle přečtená kniha. Je to hlavně prostředím. Kniha se odehrává ve Skotsku. To je můj sen se tam jednou podívat.

Dále se mi líbil motiv hrdinky, přes který se sblížila s okolím. Bylo to milé, působilo to opravdově a láska tam byla vykreslena jemně a přes kamarádství. Začátek byl pro mě lehce přeslazen, ale chápu, že to tak někdo má. Že se zamiluje a má klapky na očích.

Hlavní postavou je Mila, která pracuje šest let jako recepční v hotelu v malém německém městečku Heidelberg. Schází se třemi kamarády – Leon, Fiona a Josefina, se kterými diskutuje o knihách a filméch na téma láska. Mila je přesvědčena, že opravdová láska existuje. Jednou je v hospodě představena Theovi. Theo je překladatel a zcela okouzlil Milu. Leon ji upozorní, že je Theo zasnouben. Ale Theo dokáže být tak přesvědčivý, že si Mila myslí, že zasnoubení zruší. Po nějaké době pochopí, že Theo to hraje na obě strany a k tomu hotel krachuje a je bez práce.

Proto se rozhodne odjet do Skotska do malé vesnice, kde bude dva měsíce hlídat manželům dům, kteří musí odjet. Mila čeká přátelství a malebnou krajinu na první pohled. Dostane se jí deště a nezájem z okolí. Mila vyrůstala v pekárně, její otec je pekař. Když zjistí, že chleba není k sehnání, rozhodne se ho péct a díky němu naváže přátelství ve vesnici. Pomalu, ale jistě ledy tají a Mila se dozvídá o lidech spoustu zajimavých věcí. K tomu se do domu vrátí syn majitelů Finley, se kterým se skamarádí. Ale na scéně se objeví znovu Theo a Mila neví co má dělat.

Pečení chleba jako spojovací prvek přátelství byl skvěle promyšlen. Také to, že ho vyměňovala ze různé věci a naučení dovedností od místních lidí, byla super myšlenka. Bavilo mě to. Po překonání Miliny počáteční sebelítosti, mi byla velmi sympatická. Dobrý nápad bylo vyměnit chleba za kolo. Mila se stává více samostatná a poté, co nalezne místní kamarády, tak to má šmrnc. Romance byla hlavně v závěru. A i když konec byl až pohádkový, mě to vůbec nevadilo. Tak trochu proto to čtu. Moc hezká a čtivá romantika.

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2023, Cosmopolis
Originální název: Liebe funkelt apfelgrün, 2022
Počet stran: 392
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: měkká / brožovaná
ISBN: 978-80-271-3820-3

Foto: Nakladatelství Cosmopolis
https://www.cosmopolis.cz/stesti-voni-jako-chleba-12298/