Olivier Bourdeaut – Čekání na Bojanglese

10.10.2017 – Můj oblíbený podzimní výlet do Prahy je už minulostí a já s radostí můžu vzpomínat na tři krásné dny strávené s milovanou dcerou a kamarádkou. Prožili jsme spolu úžasný film v kině (vřele doporučuji film Horu mezi námi), muzikál Funny girl, nakupování, procházku centrem a také nesměla chybět jedna přečtená kniha ve vlaku. Tou je tento zajímavý román, který mi zpříjemnil dlouhou cestu. Mně se líbila, a pokud máte rádi netypické, ale citlivé příběhy, může udělat radost i vám.

cekani na b

Je to hodně zvláštní kniha, která je nezařaditelná. Někdo z ní bude nadšený a někdo bude přemýšlet, co je to za blbost. Záleží na úhlu pohledu a na vnímání životních situací. Předně je kniha skvěle napsaná. Čte se lehce, téma je zpracováno citlivě a s pochopením situace. Jedna skupina čtenářů ji bude vnímat optimisticky s porozuměním radosti ze života, která překračuje až do bláznivých momentů, kdy je dítě učeno k úctě k životu, lidem a nebere v potaz konvence. Druhá skupina ji může chápat jako vyprávění o jedné bláznivé rodině, která porušuje všechny pravidla, učí dítě k nezodpovědnosti a neposlouchá žádné autority.

Příběh vypráví chlapec, jehož jméno jsem nepostřehla. Je vychováván rodiči, kteří jsou úplně jiní. Matka je ztřeštěná a má svůj svět, ve kterém všem vyká, vidí na všem to dobré, učí syna k úctě druhým, miluje večírky a nejvíce tanec s písní Mr Bojangles od Niny Simone. Otec matku ve výstřednostech s láskou podporuje. Uvědomuje si, že se jeho žena ocitá na hraně, ze které může spadnout a toho se obává. Chlapcovo vyprávění střídají otcovy poznámky, ve kterých upřesňuje, co se v rodině děje, protože syn to vidí zveličeně očima dítěte. První půlka knihy jemně pobaví. V druhé půlce už jsem vnímala, že to spěje do netypického konce, kdy to smutné je zabaleno v dojemném porozumění nehynoucí lásky dítěte a manžela.

Přemýšlím komu knihu doporučit. Snad těm, kteří vidí na všem raději to dobré, kteří jsou optimisté, ale zároveň vnímají i v tom smutném smysl. Každá událost, ať je nešťastná či veselá, má v životě svůj význam. A je jen na nás, zdali otevřeme oči, mysl a najdeme si na tom to, co nás posílí.

Děkuji logo_knihcentrum_bilypodklad zaposkytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete koupit zde:
https://www.knihcentrum.cz/cekani-na-bojanglese

Hodnocení: 80%

Originální název: En attendant Bojangles (2016)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2017, Plus
Počet stran: 168
Překlad: Jovanka Šotolová
Vazba knihy: brožovaná (paperback)
ISBN: 978-80-259-0675-0

Foto: Nakladatelství Plus