Miroslav Graclík / Václav Nekvapil – Josef Větrovec / Větrák

10.1.2023 – První životopisná kniha o vynikajícím českém herci Josefu Větrovcovi vychází nyní v audio podobě. Přes 14 hodin čte herec Michal Gulyáš. „Josef Větrovec patřil bezesporu do skvělé generace herců. Takoví už nejsou. Byl skvělý. Koukněte na něho ve filmech a vidíte, koukněte na všechny z té generace – a vidíte, co už neuvidíte,“ říká o Větrovcovi Michal Gulyáš.

„Když vidím Josefa Větrovce, vždycky je mi to příjemné. Byl to skvělý dabér a jeho hlas byl prostě v plejádě těch božských. Těžko určit to nejlepší, řada věcí se už vytrácí z obrazovek, protože tuhle zlatou generaci nahrazuje jiná generace, ta naše, která na těchhle mistrech vyrůstala. Ale oni, včetně Větrovce, měli něco, co nám chybí. Prožitek strachu, hrůzy války, dobu naděje, zklamání a mnohdy jim šlo o životy. My jsme se narodili v bavlnce a tak nějak bavlněně působíme. Měl dlouhou, úspěšnou a zaslouženou kariéru, aniž bych hodnotil jeho angažovanost. Ta by se měla hodnotit u blbů, kteří nic neuměli a strana pro ně byla betonovou vzpěrou. To Větrovec nebyl. To byl profík se vším všudy,“ dodává Gulyáš.

Díky svému plastickému herectví a sametově hlubokému hlasu s charakteristickým témbrem, byl hercem velkých dramatických i komediálních rolí. Jeho postavy oplývaly břitkým humorem, nadsázkou i ironií. Zahrál si v desítkách filmů (Hvězda zvaná Pelyněk, Lidé z maringotek, Holky z porcelánu, Zítra vstanu a opařím se čajem, „Já to tedy beru, šéfe!“, Což takhle dát si špenát, „Já už budu hodný, dědečku!“, Jak napálit advokáta, Zralé víno, Anděl s ďáblem v těle, Jak básníkům chutná život…) i televizních seriálů (Chalupáři, 30 případů majora Zemana, Byl jednou jeden dům, Arabela, My všichni školou povinní, Synové a dcery Jakuba skláře, Cirkus Humberto, Dobrodružství kriminalistiky…) a u diváků si získal velkou popularitu.

Ve spolupráci s Větrovcovou jedinou dcerou Jitkou vznikla první výpravná a celobarevná biografie o tomto velkém herci. Jeho životní příběh ilustruje málem šest stovek fotografií. Mnoho z nich je z osobního archivu Jitky Větrovcové a většina je zveřejněna vůbec poprvé, což platí i pro obsáhlý a exkluzivní rozhovor s ní. Své vzpomínky a fotografie do knihy poskytla i Větrovcova sestra Božena Knedlhansová. Spousta unikátních fotografií bylo nalezeno v archivu Divadla J. K. Tyla v Plzni, v němž Josef Větrovec začínal svou hereckou dráhu.

Život Josefa Větrovce byl velmi složitý a neméně komplikovaná byla i jeho osobnost. Je to neuvěřitelné, ale tento velký herec se v podstatě záměrně odstřihával od své vlastní minulosti, i od svých nejbližších příbuzných. Sestru Boženu nikdy nenavštívil v rodné Plzni a ani ona nikdy nebyla u něj doma v Praze. Velmi komplikovaný vztah měl i se svou jedinou dcerou Jitkou.

Na jevišti dokázal charismatický Větrák, jak kolegové Josefu Větrovcovi říkali, zastínit všechny kolegy, diváci jej milovali ve filmu i v televizních inscenacích a seriálech. Ve společnosti hýřil vtipem a rozhodně si nemohl stěžovat na nezájem žen. Jako přesvědčený a angažovaný komunista a ředitel divadla dokázal podržet kolegy, i když měli politické problémy. Do svého soukromí ovšem nepouštěl nikoho. O hrůzách, které prožil za války v koncentračním táboře, se mu nikdy nepřestalo zdát. Bezesporu i tyto běsy ovlivnily jeho osobnost a charakter…

Info o audioknize:
Miroslav Graclík / Václav Nekvapil
Josef Větrovec
Větrák
Čte Michal Gulyáš
Celkový čas: 14 hodin a 7 minut
EAN: 0745178813532
Cena CD-mp3: 299,- Kč

Ke koupi zde: https://www.knihydobrovsky.cz/audiokniha/vetrak-josef-vetrovec-510220451

Info o knize:
Miroslav Graclík / Václav Nekvapil
Josef Větrovec
Větrák
stran: 416
formát: B5 (165 x 240 mm)
vazba: V8 (rovný hřbet, stužka, bílý kapitálek)
barevnost: 4 / 4
přebal: barevný lamino s ÚV lakem
ISBN: 978-80-87003-54-1
Cena: 399,- Kč

Ke koupi zde: https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/josef-vetrovec-vetrak-182189904