Miroslav Graclík – Osudy hvězd stříbrného plátna

Československo patřilo v meziválečném období v mnoha oborech mezi světovou špičku. Jedním z nich byla kinematografie. Vzniklo tehdy hodně divácky velmi vděčných snímků. Například Kristián, Mravnost nade vše, Cesta do hlubin študákovy duše, Eva tropí hlouposti, Noční motýl, Hotel Modrá hvězda, U pokladny stál či Bílá nemoc i po bezmála sto letech baví a budou jistě bavit další generace filmových nadšenců.

osudy

Nemohly by ovšem vzniknout bez jedinečné herecké a režisérské generace, která ale ve svém životě neměla na růžích ustláno tak, jak by člověk u všemi milovaných filmových hvězd čekal. Právě jejich pohnutým a leckdy i velmi dramatickým osudům je věnována výpravná kniha Miroslava Graclíka Osudy hvězd stříbrného plátna.
Pokračování úspěšného bestselleru loňského podzimu přináší, stejně jako první díl, čtyřicet životopisných portrétů hvězd první republiky. Naleznete mezi nimi poutavé, ale mnohdy i smutné osudy hereckých hvězd jakými byli například Hugo Haas, Adina Mandlová, Jiří Voskovec a Jan Werich, Anny Ondráková, Nataša Gollová, Zita Kabátová, Karel Höger, ale i osudy operní pěvkyně Emy Destinnové nebo režisérských es Miroslava Cikána, Karla Lamače, Vladimíra Slavínského, Václava Binovce a Martine Friče.
Autorem pozoruhodné publikace je spisovatel Miroslav Graclík, který má na svém kontě pětadvacet knih, mimo jiné biografie o Petru Novákovi, Ivetě Bartošové, Marii Rottrové, Marice Gombitové, Haně Hegerové, Dagmar Havlové nebo Jiřině Švorcové, která patřila mezi nejprodávanější memoárové knížky roku 2010. Odborná porota Klubu autorů literatury faktu ocenila knihu Jiřina Švorcová osobně jako významné literární dílo Mezinárodní literární cenou Egona Erwina Kische pro rok 2010.

„Miroslavu Graclíkovi závidím, že je o tolik let mladší než já a že už toho má z naší filmové historie tolik zmapováno. Nemohu, než i tuhle jeho knížku, věnovanou filmovým hvězdám doby byvší, všem čtenářům doporučit. Jsem jedním z těch, pro kterého je radost si v ní číst, a autorovi k ní při teto příležitosti gratuluji!“ píše v úvodu knihy spisovatel Ondřej Suchý.

Barevná příloha přináší fotografie unikátních plakátů filmových trháků první republiky. V knize nechybí ani dobové »podpiskarty« umělců i s jejich autogramy a titulní strany prvorepublikového časopisu Kino revue. Předmluvu napsal spisovatel a znalec filmových hvězd první republiky Ondřej Suchý.

Miroslav Graclík
Osudy hvězd stříbrného plátna
Cena: 249,- Kč
Stran: 384
Tuhá vazba, lakovaný přebal, barevná příloha

Foto: Nakladatelství Omega