Michala Jendruchová – Dvojité salto na talíři

23.4.2018 – Kniha mi přišla dnes a já jsem ji slupla jako malinu za jedno odpoledne. Čte se lehce, i když se v ní řeší těžké téma. Jakákoliv nemoc, která ohrožuje naše tělo je vážná, ale co teprve, když se zkombinuje nemoc ducha i těla, to už je velký nářez. Váha, obezita, hubnutí je častý námět této moderní doby. S tím, že vedeme velmi pohodlný život, máme se dobře, trpí spousta lidí nadváhou. I já mám s váhou problém. Vím, jak někdy dokážou blbé vtipy nebo hloupé narážky zabolet. Snažím se, ale málo. Když čtu podobné knihy, jsem za to někdy ráda. Ano, zní to blbě, ale někdy vás drží malý krůček od propasti zvané anorexie, či bulimie čili porucha příjmu potravy, kdy se z toho velmi těžce člověk hrabe zpátky nahoru.

dovjite

Touhle náročnou cestou se vydala hrdinka této knihy Monika. Na začátku se s ní ocitáme před branami léčebny, kdy ji čeká osm týdnů bez milovaného manžela Petra a syna Honzíka. Váží 35kg a je to její poslední šance, vrátit se do života. Monika si moc dobře uvědomuje, že hraje o vše, co v životě nejvíce miluje. Kapitola v přítomnosti v léčebně, střídá kapitolu v minulosti, kdy Monika vypráví o seznámení s Petrem, těžkostmi v dospívání i o špatném vztahu ke své mamince. To vše vede k nízkému sebevědomí, které podlomí porod, kdy si po něm připadá tlustá, škaredá a odporná. To odstartuje lavinu hladovění, střídající se někdy s přejídáním a následným vyzvracením. Monika miluje a obdivuje svého muže, který je pro ni nádherný. Stíhá ji paranoia, že když není s ní, je obletovaný ženami, protože je tak úžasný a ona tak hnusná. Přitom s ní má Petr svatou trpělivost. Tomu se říká láska v dobrém i ve zlém. Monika si to ještě zkomplikuje přátelstvím s Michalem v léčebně. Jak to vše Monika zvládne, si musíte přečíst.

Poznáváme osudy i jiných pacientek, těžké zkušenosti, které je dovedly do léčebny. Nejvíc se mi vryla do paměti Tamara, které manžel pořád předhazoval, že je tlustá a ať se sebou něco dělá. Jakoby ji zadupával víc a víc do země. Nebo děti, do kterých rodiče promítají své sny. Lidé dokážou i těm, které mají rádi, hodně ublížit. Je to láska s podmínkou. Uděláš to a to a já tě budu mít rád. Pozor na to!
Většina postav mi v této knize byla velmi sympatická, i když ne vždy jsem je chápala. Skvěle tu byly vylíčeny psychologické pochody osob, kdybych málokdy uhádla, co stojí za určitým chováním lidí. Kniha se mi výborně četla a děj byl velmi zajímavý. Je to román pro ženy, ale mužům by také neuškodil, aby si uvědomili, jak myslí žena a jak ji mohou ublížit. Vážné téma bylo někdy lehce šmrncnuté vtipem.

Autorka píše tak dobře s pochopením o této vážné nemoci, protože si ji sama prošla. Povedlo se ji dobře uchopit základní myšlenku a přiblížit ji s citem čtenářům. Je to její první román a já doufám, že ne poslední. Vřele ji doporučuji a nezapomeňte, čas dovolených se blíží, takže si už piště seznam, na který si připište i tento román.

Hodnocení: 90%

Žánr: Romány, Pro ženy
Vydáno: 2018, Motto
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 160
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-267-1116-2

Foto: Nakladatelství Motto