Michal Vaněček – Bajky z farmy zvířat

20.2.2018 – Jak již jsem několikrát psala, moje děti mají rády knihy o zvířátkách. Já mám zase ráda, když je kniha poučná a zároveň zábavná. Bajky jsou skvělý literární útvar, který mi toto vše nabízí. A když je spojím se zvířátky, mají radost děti i já. Tato kniha je přesně ten případ. Proto jsem s radostí přijala nabízený recenzní výtisk z nakladatelství Grada a těšila se na knihu.

bajky z farmy

Právem. Kniha zaujala celou rodinu a čteme si ji před spaním. Já jsem mnoho bajek znala, ale musím uznat, že jsou pěkně začleněny do souvislého textu. Kniha se odehrává na statku a v klidu je zde popsáno, co se tu děje. Např. liška má hlad, chce ulovit slepici, ale nedaří se jí. Chce vzít za vděk hrozny, až zapomněla vnímat okolí, kdy na ni přišel hospodář. Poučení, nehaň nikdy to, co nemůžeš mít. Jak liška běžela, uviděla havrana se sýrem v zobáku. Což je známý příběh. Pak chce liška napálit i čápa, ale nepovede se jí to, protože kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Nakonec se skamarádí s oslíkem, který pozná, že dobrý přítel, přítele v nouzi neopustí. Oslík jde na dvůr a potká kohouta. A tu začíná vyprávění o kohoutovi, kde pýcha předchází pád. Kohout vyzraje i na lišku.
Na každé dvoustraně je jednostránkový text a barevný obrázek k tématu. Písmena jsou střední, ale s většími odstupy mezi řádky. Kniha je určena dětem od sedmi let. Takže začínající čtenáři mohou trénovat. Můj Vašík má problémy se čtením. Je v první třídě a moc mu to nejde. Čteme každý den, ale více ho baví knihy než slabikář. Tak je už zkoušíme číst. Zatím jsem zvolila knihu s méně textu. Ale časem se vrátíme i k této.

Celkově je to velmi hezká a povedená kniha pro děti. Je tu 34 krátkých příběhů z jednoho statku na motivy bajek Ezopa, Krylova a La Fontaina. Setkáváme se s klasickými zvířaty, ale i s méně typickými pro statek, jako jsou želva, lev nebo medvěd. Zabaví děti a dospělým také někdy neuškodí zopakovat si známá přísloví v příběhu. Vřele doporučuji.

Hodnocení: 100%

Žánr: Pro děti a mládež
Vydáno: 2018, Bambook
Počet stran: 104
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-271-0225-9

Foto: Nakladatelství GRADA