Michal Gulyáš se proměnil v Jiřinu Švorcovou

4.12.2020 – Čtyřiapadesátiletý herec, moderátor a spisovatel Michal Gulyáš načetl vzpomínkovou knihu Jiřiny Švorcové (†83). Nevěrný manžel hlavní hrdinky komedie Ženy v pokušení, kterého přistihne in flagranti s mladou čokoládovou kráskou se nyní proměnil s donchuána v národní umělkyni a zarytou komunistku.

CD-mp3 Svorcová.indd

S Jiřinou Švorcovou se Gulyáš letmo potkával v Divadle na Vinohradech kde hostoval a ona byla v angažmá. Při načítání její audioknihy, která představuje dvanáctihodinový rozhovor, se svěřil i s jednou osobní vzpomínkou. „Bylo to někdy v roce 1996–1997, byl jsem v angažmá v Rokoku a ona se byla podívat na představení, už si přesně nevzpomínám, co jsme hráli. Seděla u stolu s našim tehdejším šéfem a ještě s kolegy, protože bylo všude plno, tak jsem si přisedl. A jak jsem seděl u toho stolu, taky jsem si vzpomněl na to, jak jsem paní Švorcovou občas potkával, když jsem v polovině osmdesátých let hostoval na Vinohradech a neměl jsem z ní tehdy nijak špatný pocit. Pochopil jsem, že ona je člověk, který myšlence komunismu věří a ocenil jsem, že nepřevlékla kabát,“ vzpomíná Michal Gulyáš.

Gulyas Michal foto Václav Nekvapil IMG_0996
Gulyas Michal foto Václav Nekvapil

Audiokniha Jiřina Švorcová osobně přináší nejen dvanáctihodinový rozhovor s někdejší národní umělkyní, který Michal Gulyáš načetl, ale v závěru CD-mp3 promluví i sama Jiřina Švorcová. A to v unikátním sestřihu podle kterého kniha před deseti lety vznikla.

Rozsáhlý rozhovor s Jiřinou Švorcovou nezná žádná tabu. Členka ÚV KSČ, národní umělkyně, legendární Anna Holubová z Dietlova seriálu Žena za pultem a především uznávaná charakterní herečka v něm vzpomíná na své dětství, rodiče, sourozence, školní a studentská léta, ale i první divadelní angažmá, čtyřicet let v Divadle na Vinohradech a zcela otevřeně hovoří i o svém nuceném odchodu z divadla. A samozřejmě, že přijde řeč i na její bývalé kolegy a politickou angažovanost. Jiřina Švorcová byla v roce 2010 již ve věku, kdy si mohla dovolit hovořit velmi otevřeně nejen o svém životě, ale i o bývalých kolezích nebo soudruzích z partaje. Na stáří je totiž krásné to, že můžete naplno říkat, co si myslíte, a nemusíte se za své názory bát perzekucí.

Obsáhlá a velmi upřímná autorizovaná zpověď legendární Ženy za pultem vyšla v roce 2010 a stala se bestsellerem. Hned po vydání kniha Jiřina Švorcová osobně bodovala mezi deseti nejprodávanějšími knihami v České republice, tři týdny po vydání byla rozebrána a do prodejen putoval její první dotisk, který byl rozebrán za týden a ještě před Vánocemi 2010 šel do prodejen druhý dotisk. Odborná porota Klubu autorů literatury faktu ocenila knihu Jiřina Švorcová osobně jako významné literání dílo Mezinárodní literární cenou Egona Erwina Kische pro rok 2010.

Audioknihu si můžete objednat zde:
https://www.knihydobrovsky.cz/audiokniha/jirina-svorcova-osobne-294742725

Foto: Václav Nekvapil, MG Music, Bioscop