Michaela Klevisová – Drak spí

28.8.2020 – Četla jsem, že se autorce této knihy říká královna české detektivky. A já tomu dávám za pravdu. Příběh byl čtivý, lehce napínavý, záhadný a nepřišla jsem na to, kdo je vrah. Hlavně mě bavil číst.

drak spi

Já totiž moc na detektivky nejsem, když je to hodně strašidelné, tak z toho nemám dobrý pocit. Zde jsem ocenila skvěle vykreslení postav a správně popsanou atmosféru poklidného venkova, kde si každý uvnitř sebe drží nějaké tajemství. Nejdříve jsme poznali obyvatele malé vesničky s náznaky něčeho, co se mohlo stát. Pak se stala vražda, kdy se objevil na scéně pražský kriminalista Josef Bergman s kolegyní Silvií. A postupně se před námi odkrývá historie vztahů a dění ve vesnici.

Děj se odehrává v malé jihočeské vesničce kousek od rakouských hranic, která se jmenuje Hůrka. Jsou tam obydleny čtyři domy. V jedné bydlí čechorakušanka Dora, dále rodina Vágnerova, rodina jejich dcery Sandy, sourozenci Pekařovi a starý Hokr se synem, který bydlí dál v lese. U vesnice je jezero s chatami. Jednu z nich vlastní rodina Elišky. Osmadvacetiletá Ela se vrací na týden do chaty po čtrnácti letech. Když ji bylo čtrnáct, tak se něco stalo její mámě, která se od té doby změnila a nechtěla na chatu jezdit. Nyní je máma po smrti a Ela chce vypátrat, co se tehdy stalo.
Během jednoho týdne se vše změní. Záhadně zmizí jedna dcera. Z druhé rodiny je dcera nalezena mrtvá a Ela se dozví věci, které ani nechtěla slyšet.

Bergman se ujme vysětřování a postupně nachází souvislosti s dávnou minulostí, která zasahuje i do přítomnosti. Líbilo se mi, že autorka vystavěla příběh tak, že každý měl motiv někomu ublížit nebo nechtěně mohly vzniknout slovní neshody s mrtvou osobou či pohřešovanou, které mohly vyústit v nešťastnou náhodu. Autorka má dar osoby vykreslit tak, že jsem je poznala a staly se mi blízké. Nic není černobílé a často je tu láska zahalena do stížností, hašteření či hamižnosti.
Knihu vřele doporučuji všem, koho zaujala. Musíte brát v úvahu, že je to poklidný, ale pestrý detektivní román. Takže nečekejte děsy a mučení. Zlo může mít bílý plášť.

Série: Josef Bergman 7.
Žánr: Detektivky, krimi, Romány, Literatura česká
Vydáno: 2020, Motto
Orig. název: Drak spí, 2020
Počet stran: 336
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 9788026718413

Hodnocení: 90%

Foto: Nakladatelství motto
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/58952345/drak-spi/