Michael Ondaatje – Nouzové osvětlení

29.2.2020 – Když se autorovi povede jedna kniha, tak by se dalo říct, že má vyhráno. I já jsem sáhla po této knize především proto, že autor napsal bestseller Anglický pacient. Pozor, ale není to záruka skvělé knihy. Na začátku jsem byla celkem zklamaná, ale potom jsem četla raději a raději a v závěru mě to bavilo. Vykouklo na mě pár překvapení a dalo by se říct, že se kruh uzavřel.

Nouzove osvetleni

Přiběh je rozdělen na dvě části. Je rok 1945 a Londýn se velmi pomalu vzpamatovává z války. Nejdříve vypráví čtrnáctiletý Nathaniel o tom, jak jeho a o dva roky starší sestru Rachel nechají rodiče doma v Londýně na starost cizímu člověku, kterému dají přezdívku Mol. Rodiče odjedou údajně kvůli práci do Singapuru. Děti postupně objeví, že jim matka lhala, ale nikdo jim nechce říct pravdu. S Molem do domu přišlo postupně hodně zajimavých lidí. Nathaniel se nejvíce skamarádil s Darterem, který miloval chrtí zápasy a pašoval je po lodi. Také si našel dívku Agnes se kterou nocoval v prázdných domech určených k prodeji. Byl to čas, kdy si děti užívaly volnosti bez velkých pravidel. Pak se stalo něco nehezkého, co změnilo vztah dětí k matce.

V druhé části knihy Nathaniel pokračuje ve svém vyprávění, ale je mu už dvacetosm let. Uběhlo tedy čtrnáct let od té hrozné události. S Rachel se nestýká a matka mu nedávno umřela. Je zaměstnanec archivu ministerstva zahraničí a tajně pátra po matčině minulosti. Co opravdu dělala? Co ovlivnilo jeho dětství a dospívání? Pomalu slepí střipky z minulosti a začíná rozumět nejen matce, ale i jejím přátelům.

Autor si umí skvěle hrát se slovy. Obdivovala jsem často pasáže, kde popisoval jednu událost ze všech stran a přitom to působilo vzletně a poeticky. Kniha se mi četla pomaleji, protože tak trochu byl děj chaotický. Bylo zde popsáno spoustu osob a akcí, které zdánlivě spolu nesouvisely. V závěru to ale smysl dalo. Celkově měla kniha pochmurnou atmosféru, ale mělo to pro mě svůj jistý půvab.
Určitě bylo pro mě zajimavé číst, jak se země chovají po válce. Kolik je v lidech touhy po pomstě. Kolik lidí si během války myslelo, že pomáhalo vlasti, ale vlastně škodilo na druhé straně obyčejným civilistům, kteří byli na jejich straně. Je to takový paradox.
Je to čtení, které potřebuje čas a trpělivost. Čtenáře musí bavit slovní obraty a popisy. Celkově je to dobře vystavěný příběh na pozadí zajimavých lidských osudů.

Hodnocení: 70%

Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2019, Jota
Orig. název: Warlight, 2018
Počet stran: 256
Jazyk vydání: český
Překlad: Jindřich Manďák
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 978-80-7565-571-4

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/nouzove-osvetleni