Marie Rejfová – Kdo maže, ten jede

25.8.2019 – Právě jsem dočetla již třetí díl volně na sebe navazujích detektivek, kdy případy spojuje svérázná učitelka výtvarné výchovy Josefína Divíšková. Pro mě je to taková románová detektivka a hodně moc mě baví. V tomto díle jsem byla trochu ochuzena o tu románovou notu, ale detektivková vyhrávala moc dobře.

foto2

 

Josefíně je sice čtyřicet, ale žije sama u rodiny své vdané přísné sestry Miroslavy. Obě postavy mě moc baví a skvěle se doplňují. Víc je mi sympatická Josefína, ale Miroslava má také něco do sebe. V tomto díle se sestry s manželem Miroslavy Karlem vydávají na běžkařský závod. Josefína přecenila své síly a nakonec díky ní jsou vzadu, kde se k nim přidá podnikatel Oplt s přítelkyní Nelou. Začne sněhová vánice a celá skupina je nucena závod ukončit a schovat se do blízkého mlýna, který patří Opltovi. To by nebyla Josefína, aby se kolem ní stále něco nedělo, a tak je ve mlýně později nalezena mrtvola, ke které přijede policie v čele s komisařem Tvrdíkem. Komisaře známe moc dobře z minulých dílů, kde jsme ho poznali mimo jiné i jako ženatého milence Josefíny.

Celá kniha se odehrává v uzavřené společnosti mlýna, a tak jsem se dobře zorientovala v postavách. Opět je Josefína vtipně sarkastická a příběh čtivý. V předešlých dílech se děj stejně točil jak kolem vyšetřujícího případu, tak kolem soukromí Josefíny, což mi v tomto díle chybělo. Převládal případ, a tak doufám, že se to v dalším díle vyrovná. Celkově se mi kniha dobře četla a vůbec nevadilo, že děj se odehrává v zimě. V těch letních vedrech to má chladící účinky. Musím ještě zmínit grafickou úpravu knihy, která je opět skvělá a krásně ladí s díly předešlými. Doporučuji.

Hodnocení: 80%

Série: Josefína Divíšková (3.)
Žánr: Detektivky, Romány, Literatura česká
Vydáno: 2019, Mystery Press
Počet stran: 240
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Daniel Špaček
Autor obálky: Daniel Špaček
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7588-108-3

Foto: Nakladatelství MYSTERYPRESS
https://www.mysterypress.cz/kdo-maze-ten-jede/