Marie Doležalová, Eliška Podzimková – Jeden kopeček šmoulový

7.12.2018 – Kniha mě zaujala tématem vzpomínek na devadesátá léta. Tehdy mi bylo krásných náct, odchodila jsem střední a také maturovala. Byly to krásné léta, a i když jsem o trochu starší než autorka, lákala mě představa přečíst si o té době. Moje dospívání bylo moc fajn a připomenout si šusťáky a videopůjčovny, proč ne?!

Jeden kopeček šmoulový_obálka

Kniha je nádherně graficky zpracována. Pro autorku je to klenot plný láskyplných vzpomínek. Obsahuje fotky babiček, dědečků, rodičů a dětí, z nichž některé jsou originálně doilustrovány. A zde je pro mě kámen úrazu. Vyprávění je to pěkné, ale moc mi to nedalo a ani mě to nepohltilo. Styl autorky mi nesedl. Místy mě to ani nebavilo, nic mi to něříkalo. Krásné je to pro tu rodinu, které se to týká. Ale pro cizí čtenáře je to lehké zpestření. Dle mého je to cílené pro čtenáře přibližné stejně staré jako autorka a pro ty, kterým je +/- 10let.

Kniha je rozdělena na čtyři části. První je o Trutnově, kde autorka žila a o jejich rodičích. Druhá část je o Karviné, kde žijí rodiče její maminky. Třetí část je o Sezemicích, kde žijí rodiče tatínka. A čtvrtá je o životě, o tom, jak bývala nemocná a maminka se o ní s láskou starala, o vánocích a třeba i o skříních, kde se dají najít veliké poklady. Nejvíc mě bavila část o Sezemicích, kde Maruška trávila nejvíc času o prázdninách a víkendech, jak s rodiči, tak sama. Moc hezké jsou historky o dědovi, který byl svůj a miloval neohlášené návštěvy. Sebral děti do auta a jelo se někde na návštěvu. A to bylo překvapení, ač nečekané a někdy nevhodné, vždy si děda uměl poradit a pěkně si to okecat. Líbí se mi názor, že návštěvami se lidé sbližují, to ano. Ale když je někdy hodně nečekaná návštěva a mám tu provozní binec na pohodu, taky bych z návštěvy byla v rozpacích.

Měla jsem o knize jinou představu a možná proto mi zcela nesedla. Myslela jsem, že bude více retro. Je dobře, že každému se líbí něco jiného. Takže věřím, že určitě některé čtěnáře potěší. Stojí za to si ji prohlédnout pro její originální zpracování. Je cítit, že je psána s láskou k rodině, a že mají mezi sebou hezké vztahy. Ale vím, že kdybych četla o mojí rodině, že bych z ní byla nadšená. Díky bratranci máme almanach nádherně zpracovaný v knižní podobě o rodině z tatínkovy strany. Takže chápu význam pro rodinu, ale nevím, jestli by to bavilo širokou veřejnost.

Hodnocení: 60%

Žánr: Pro ženy, Literatura česká
Vydáno: 2018, Motto
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 192
Ilustrace/foto: Eliška Podzimková
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-267-1355-5

Foto: Nakladatelství MOTTO

www.albatrosmedia.cz