Lori Nelson Spielmanová – A na nebi čekají hvězdy

9.7.2019 – Na mém webu je poznat, že začal čas dovolených. Tuto knihu jsem táhla do Prahy na prodloužený víkend, kde jsem ji ani neotevřela. Dále se mnou putovala na tábor, kde jsem pomáhala vařit a přečetla za týden asi 50 stran, protože opravdu nebyl čas na čtení. A konečně včera jsem měla volné odpoledne a zvládla ji přečíst na jeden zátah, protože je moc pěkná a citově mi připomíná tragédii v naší rodině, takže jsem ji prožívala na plno.

a na nebi cekaji hvezdy

Kniha je psána z pohledu dvou hlavních postav matky Eriky a její dvacetileté dcery Annie, které se střídají ve vyprávění. Žijí v New Yorku a Erika je posedlá prací. Chce se dostat do první padesátky nejúspěšnějších realitních makléřů na Manhattnu. V osudný den dá přednost práci před tím, aby dovezla své dcery na kolej. Požádá Annie, aby dala pozor na Kristen, která trpí na úzkostné stavy. Erika netuší, že Annie do školy nepojede, protože je vyloučena. A tak Kristen jde sama na vlak, který vykolejí pomocí teroristy a Kristen je mrtvá. Erika i Annie si obě Kristeninu smrt vyčítají. Každá si to dává za vinu, ale nedokáží o tom mluvit, takže si obě myslí, že ta druhá jí to vyčítá a navzájem se odcizují. Annie nejdříve uteče za dědou a pak se chytne možnosti jet do Paříže jako au-pair. Erika se musí vypořádat ze svoji minulostí, aby se smířila s přítomností. Annie dostane více ukazatelů, že Kristen žije, ale je to možné?

Příběh velmi citlivě odhaluje stavy křivdy a ublížení po tragické události, kdy si to blízcí berou za svou vinu. Také upozorňuje na minulost, se kterou není Erika vyrovnaná a obviňuje nejdříve svého otce a pak sebe. Cesta k uvědomění je dlouhá a složitá. Smutek nelze přeskočit nebo obejít, musí se prožít.
Kniha je čtivá, poutavá a dokázela si mě získat svou upřímností a citáty, které se v knize objevují, protože si je dcery zapisovaly. Nejmoudřejší byla rada otce, který řekl:
„Nedokážeš příjmout fakt, že život není vždycky řetěz příčin a důsledků. Pravdou je, že se někdy špatné věci dějí bez jakéhokoli zatraceného důvodu.“

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2019, Cosmopolis
Počet stran: 320
Jazyk vydání: český
Překlad: Michaela Klevisová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-247-2869-8

Foto: Nakladatelství Grada
https://www.grada.cz/a-na-nebi-cekaji-hvezdy-10298/