Liane Moriarty – Na co Alice zapomněla

Nádherný čtivý román, který se mi velmi líbil. Četl se jedním dechem a pohltil mě od samého začátku. Já nevím jak vy, ale já ráda vzpomínám. Miluji fotky, protože nad nimi se noří do minulosti nejlépe. Dávám si pozor, abych každý rok měla zdokumentovaný a vyvolaný. Děsí mě (to myslím s nadsázkou), že bych o ně v počítači přišla. A tak mám jakousi jistotu, že je mám v PC, na CD, na flashce a pak vyvolané v ruce. Ty vyvolané jsou nejúžasnější.

alice zapomnela

Dobře, dobře, vracím se zpět ke knížce. Věkem se názory a mínění mění, to je fakt. Myslím, že leckdo si svůj život představoval jinak. Jak přijdou děti, člověka vesměs semelou povinnosti a zapomene na své představy – což je škoda. Nejspíš by se nám každému hodilo bouchnout se do hlavy a na chvíli zapomenout na posledních deset let. To se stalo Alici, hlavní postavě této knihy. Na hodině stepu jí uklouzly nohy a Alice se parádně bouchla do hlavy. Tou ranou Alice zapomene na posledních deset let a je velmi překvapená, kým se stala. Ona se rozvádí? Se svým milovaným Nickem se rozvádí? To není možné. Ona má tři děti? To je krása. A proč mi nikdo neřekne, proč se rozvádím? To jsou myšlenky Alice, když zjistila pomocí starší sestry Elizabeth jaká je nynější situace v rodině. Líbila se mi její reakce, když zjistila, že je tak aktivní ve škole. Proč to dělá? Proč děti mají tolik mimoškolních aktivit? Nic jiného nestíhají. Když zrušila nejstarší dceři Madison pozemní hokej, udělala obrovskou radost nejen Madison, ale i jejímu trenérovi. Protože jí to nebavilo, nešlo jí to a na hokeji trvala Alice, že Madison musí dělat kolektivní sport. Líbilo se mi, jak nová Alice vidí, čím si děti procházejí díky rozvodu. Stará Alice byla sobec a na prvním místě viděla sebe, sebe a sebe. Nová Alice má pro ně více pochopení, dělá jiné rozhodnutí, dle citu, ne dle toho, jak si myslí, že by to mělo vypadat. Nová Alice byla úžasná a divila se, jaká se z ní stala mrcha….
Paměť se jí asi po týdnu vrátila. Už ví proč se někdy chovala, jak se chovala. Zde je poznat, že spolu s Nickem nekomunikovali. To je asi největší kámen úrazu všech vztahů. Leckdy si myslíme, on ví jak se cítím a proč. Jenomže partner není děd vševěd a hlavně chlapi. Jim se to musí říct na rovinu. Alice více vnímá, kde a kdy udělala chybu a za co nemůže. Jak se s tímto poznáním popere si musíte přečíst. Ale závěr se mi líbil. Super.
Příběh je vyprávěn Alicí, její sestrou Elizabeth a prababičkou Frann. Elizabethino vyprávění je smutné. Frannino je zase s nadhledem humorné. Jako celek je kniha úžasná a já ji vřele doporučuji. U mě má pět hvězdiček z pěti.

Knihu si můžete zakoupit zde:
http://www.bux.cz/knihy/157497-na-co-alice-zapomnela.html?ic=alice&icc=main_banner&detail=new

Foto: Nakladatelství Ikar