Lenka Pecharová – Po stopách stoleté dámy

26.3.2018 – Moc ráda upozorňuji na tuto skvělou knihu, která je určená dětem, ale stejně dobře zaujme i dospělé. Už jak nápis prozrazuje, naše země slaví 100let, a že to byly dobré i špatné léta nemusím připomínat. Mám moc ráda historii, ale nebaví mě číst tlusté knihy, které jsou plné dat a vážných informací. Proto mě v dobrém fascinuje tato kniha, kde je na 180. stranách shrnuta historie jednoho století naší země.

stoleta dama

Vždy je na jedné dvoustraně uveden jeden rok. Začínáme pěkně od roku 1918. Postupně se rok po roce dostaneme až do nynějšího letopočtu 2018. Jsou zde stručně, ale výstižně popsány důležité události daného roku. Text je oživen povedenými ilustracemi Lukáše Fibricha, občasnými vtipy z té doby a sem tam se objeví i zajímavá hádanka.
Tak schválně, jaký rok vás vždy napadne, že byste se rádi podívali, co se tehdy stalo. No jasně, že rok narození. Tak například u mého roku je uvedeno, že se po USA a Sovětském svazu, stalo Československo třetím státem světa, jehož občan se podíval do vesmíru. Je zde rozepsáno, jaké biologické experimenty prováděl V.Remek s ruským kolegou s řasami atd. Dále J.Žáček představil svou první sbírku básniček pro děti. Také se občané spojili do Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), který poskytoval pronásledovaným finanční i právní podporu. Většinou členové podepsali také Chartu 77. No a samozřejmě nejdůležitější událostí roku je, že jsem se narodila. To je bez debat. Ale to tam uvedeno není, což je divné….. :-)

Autorka použila nejen zásadní historické události, ale i různé objevy jak ve vědě nebo v zábavě. Text je výstižný a má šmrnc. Muselo to dát spoustu práce, aby dala dohromady zajímavé info ze všech stran. Od autorky jsem četla již knihu Po stopách Karla IV, která se mi také moc líbila. Já jsem z obou knih nadšená a jsem ráda, že baví i děti. Mám to vyzkoušeno v praxi. Kupodivu baví spíš ty starší, nejspíš proto, že si uvědomují vážnost některých informací. Věřím, že zaujme většinu čtenářů. A protože se mi moc líbí, moc ji doporučuji, jelikož si to moc zaslouží.

Hodnocení: 100%

Žánr: Historie, Pro děti a mládež, Encyklopedie, vzdělání
Vydáno: 2018, Portál
Počet stran: 144
Ilustrace/foto: Lukáš Fibrich
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-262-1326-0

Foto: Nakladatelství Portál