Lara Williamsová – Tajný spolek hladových žen

17.2.2020 – Doma jsem měla období oslav, tak bylo bohužel méně času na čtení. Ale o čtení jsem se neochudila, aspoň chvíli před spaním. S chutí jsem se dala do čtení této knihy. Očekávala jsem dle anotace vtipný román o síle ženkosti. Myšlenka je zajimavá. Dodat si vnitřní sílu k sebevědomí a poznaní sebe, přes setkání a jídlo. Proč ne? Ale zde se to pro mě moc nepovedlo.

0049869865_TajnySpolekHladovychZen_MALY

Svým způsobem čtení této knihy byla pro mě očista. Už dlouho jsem nečetla příběh pro mě s tak šílenou a nesympatickou hlavní postavou. Jmenuje se Roberta, je jí třicet let a je psychicky labilní. Takový uzlíček strachu se jen tak nevidí. Samozřejmě si za spoustu problému mohla sama. Roberta má velké štěstí na kamarády kolem sebe. I když jich má málo (vzhledem k jejímu chování je to pochopitelné), tak jen díky nim, asi neskočila z okna. Velmi špatně snáší rozchody a jedna událost na vysoké škole ji smutně ovlivnila asi na celý život. Jenže i před tím byla jiná, prostě divná.
Roberta vypráví svůj příběh v současnosti a vrací se také do minulosti. Sledujeme její život od vysoké školy za posledních deset let. V přítomnosti touží udělat něco, co by ji ještě více sblížilo s její kamarádkou Stevie. Svým způsobem na ni chce hlavně zapůsobit. Vymyslí si tajný spolek žen, ve kterém budou oslavovat život a své těla prostřednictvním jídla. Členek klubu není mnoho, ale každé se událo něco, co jí hodně ublížilo.
Jen nevím, jak by jim mohlo pomoci, že se za jeden večer přejí, opijí, zhulí a udělají nepořádek na místě, kde se právě nacházejí. Pro mě to bylo otřesné chování a já si jen říkala, co je to za blbost. Možná, že se vykřičí z bolesti, ale toho se dělo velmi málo.

Číst jsem vydržela ze zvědavosti, jak to skončí. Musím uznat, že netypicky a zajimavě. Celkově je kniha psána dobrým jazykem, když opominu hlavní hrdinku. Věřím, že si kniha své čtenáře najde, jenom není pro mě. Je to o psychice hlavní postavy. Poprvé jsem četla, že má někdo radost z příbírání, že má více místa pro sebe na světě. Svým způsobem je to zajímavá sonda do myšlenek zvláštní ženy, která se pořád něčeho bojí. Prostě jsme každý jiný čtenář a pokud vás kniha zaujala s chutí do ní.

Hodnocení: 60%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2020, Kniha Zlín
Orig. název: Supper Clu, 2019
Počet stran: 324
Jazyk vydání: český
Překlad: Alžběta Ambrožová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 978-80-7473-944-6

Foto: Nakladatelství KNIHA ZLIN
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/49869865/tajny-spolek-hladovych-zen/