Kateřina Pantovič – Kdo se postará o Annu

19.9.2020 – Pokud máte chuť na něco ze života, aby vás kniha lehce pobavila, ale i něco dala k zamyšlení, tak je tato kniha pro vás. Je psána lehkou rukou a příjemně se čte. Je to takové knižní osvěžení na vážnější téma, co se děje po smrti. Ale přitom je to dobře promyšlený příběh, kdy jsem se jako čtenář zamyslela nad myšlenkou na téma sebevraždy.

kdo se postara o

Kniha je psána z více pohledů. Hlavní slovo má hrdinka Olivie. Je to mladá malířka, kterou nebaví život, a tak spáchá sebevraždu. Olivie se stane po smrti akvarijní rybkou. Paradox je, že Olivie za života neměla ráda vodu, plávání a bazény. Jako rybka se dostane do více domácností. Nejdříve je u holčičky Lotty, která má matku alkoholičku. Lotta dá rybce jméno Anna. Poté se dostane do rodiny Bohuslava. On mlčí a manželka na něj nadává. Bohuslav věnuje rybku staré paní Máši, která umí předpovídat budoucnost o deset minut dopředu. Od Máši putuje Anna k Jirkovi. Jirka žije s přítelem a touží po dítěti. Nakonec se kruh uzavře a Anna putuje k svému psychoterapeutovi Adamovi.
Toho, co se v knize stalo je mnoho. Já jen lehce nastínila osoby a možnosti vyprávění. Ale věřte, že v knize na vás čeká nejedno překvapení. A závěr? Ten byl velice originální a já nad ním hodně přemýšlela, až jsem zjistila, že je geniální.

Ačkoliv jako věřící sebevraždy neuznávám, protože život sis sám nedal, tak nemáš právo si ho sám ukončit. Ale to je můj názor a respektuji názory ostatních. Tak zde se právě autorka touto myšlenkou zabývá: „Když si zdravý a nebaví tě žít.“ Co se vyřeší sebevraždou? Je to opravdu sobecké. Zůstanou zde lidé, kteří toho člověka milovali a teď se musí smířit s tím, že tu není a žít bez nich. Vyplynulo z toho i proč to udělala a že odpovědi na své otázky by se dozvěděla i kdyby se na ně přímo zeptala a přiznala, co ji ta nevědomost přináší. Je to kruh. A pokud z něj chceme vykročit, tak jedině že něco změníme.

Kniha je skvěle napsána, má neotřele téma, je lehce vtipně sarkastická a prostě si ji přečtěte.

O autorce:
Kateřina Pantovič se narodila ve Vrchlabí, ale dětství strávila v Karlových Varech. Po gymnáziu si pořídila dceru Justýnu, syna Eliáše, manžela Nikolu, dceru Salominu a úklidového robota Alfréda (v tomto pořadí). Studium medicíny, práv, syntézy léčiv a filozofie předčasně ukončila ještě před přijímacím řízením. Pracovala jako moderátorka zpravodajství v rádiu i televizi. Její prvotinou je knížka pro děti Justýnka a asistenční jednorožec (Albatros, 2017) a psaní by se ráda věnovala i v příštích letech. Až ji přestane bavit, nevylučuje, že se konečně něco opravdu naučí a začne se živit slušně. Není veganka.

Hodnocení: 80%

Žánr: Romány, Literatura česká
Vydáno: 2020, Motto
1. vydání originálu: 2020
Počet stran: 208
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN 9788026717799

Foto: Nakladatelství motto
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/47433836/kdo-se-postara-o-annu/