Kateřina Dubská – Malé zázraky

23.01.2017 – Jsem optimista, věřím na osud a pozitivní myšlení. Mám ráda příběhy, kde se stane něco úžasného, nepravděpodobného a změní to směr žití danému člověku. Anotací mě kniha hezky navnadila a úvodem autorky mě chytla za srdce. To mi vydrželo po celou dobu čtení. Jsem přesvědčena, že se ke knize budu vracet a přečtením byť jen jednoho příběhu se mi dostane povzbuzení, že vše dopadne tak jak má.

malé zázraky

Potěšilo mě, že příběhy jsou psány na základě skutečných událostí. Autorka dostala svolení od samotných aktérů, kterým se ta událost stala. Možná pozměnila jména a místa, ale obsah je pravdivý. Malé zázraky se dějí každému z nás, jen musíme mít otevřené srdce. Protože očima je někdy nevidíme. Přesně tak, jak se to říká v knize Malý princ. Je to škoda, že je začneme většinou vnímat, až se nám stane něco zlého a smutného. To nás většinou probere k tomu, abychom začali vnímat malé velké krásy kolem nás. Takže lidé otevřete se a vnímejte s pokorou vše, co vám život dává, aniž by vám musel dát přes „hubu“, abyste se vzpamatovali.

V knize je dvanáct opravdových příběhů, které mě moc potěšily. Mnohdy mě dojaly a já si s úsměvem říkala, že je to kniha přesně pro mě. Lehce mi připomněla knížku Polévka pro moji duši. Ale tato je o hodně lepší, protože je česká. Je v ní to, co se stalo u nás doma. Lidem, kteří žijí kolem nás či s námi.
Za srdce mě vzalo hned první vyprávění, ve kterém holčička Jaruška vzpomíná na své dětství v době komunismu s moravským přízvukem. Takže mi to bylo blízké i stylem. Jaruška se dostane svým povídáním až do dospělosti, kde se stane něco, co ji pomůže pochopit, co bude v životě dělat.
Hodně mě zaujalo, že se tu spíše ženy svěřují. Překonají těžkou nemoc či nevěru manžela v náročné situaci. Je to možná tím, že chlapi o sobě neradi mluví a je to škoda. Určitě se i oni dokážou poprat a zvítězit nad nepřízní osudu.

Kniha se mi líbila moc. Příběhy jsou popsány přirozeně a upřímně. Malé zázraky by mohly být knihou, která vás povzbudí a dodá naději. Možná si s vděkem a pokorou po přečtení uvědomíme, jak se máme dobře. Vše má svůj důvod.

Hodnocení: 100%

Žánr: Povídky, Literatura česká
Vydáno: 2016, Jota
1. vydání originálu: 2016
Počet stran: 240
Autor obálky: Martin Sodomka
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7565-001-6

Foto: Nakladatelství JOTA