Kasie Westová – Po tvém boku

5.9.2017 – Po dlouhé době jsem přečetla román pro dívky, ze kterého jsem zcela nadšená. Vřele doporučuji všem, kteří mají rádi tento žánr. Hlavní hrdinka sedmnáctiletá Autumm je mi velmi sympatická. Romantická linka je jemná a přirozená s jiskřivým nádechem. Vybočuje z řady i tím, že Autumm trpí psychickou poruchou úzkostí a děj ukazuje, co pomáhá a co ne. Autumm tuto nemoc před kamarády tají, a tak se někdy dostane do situací, kterým by se měla vyhýbat.

po tvém boku0001

Autumm je spokojená, když má vše naplánované a ví, co ji čeká. Má ráda stereotyp, klid a pohodu. S potěšením se dívá na svět přes fotoaparát a i tím je ve škole oblíbená. V pátek večer jde se svou partou do knihovny, aby udělali složitý úkol. Holky mají potom v plánu pokračovat na chatu, kde společně prožijí víkend. Všichni už nasedají do aut, když se Autumm ještě rozhodne vrátit na záchod. Jenže je těsně před zavírací dobou, a když se chce dostat ven, zjistí, že je vše zamčeno. Domnívá se, že si kamarádi mysleli, že jela v jiném autě a brzy zpozorují, že není s nimi. Ale to se plete, nikdo se pro ni nevrací a všechny věci si nechala v autě. Po určité době zpozoruje, že v knihovně není sama. Objeví se zde kluk ze školy Dax, kterého zná od vidění. Dax je tajemný, s nikým se nekamarádi a jdou o něm řeči, že někoho zmlátil. Autumm se s ním kupodivu cítí v klidu a v bezpečí. Pomalu se dostává přes jeho nepřístupnou hradbu a zjišťuje, že je fajn kluk. Za jakých okolností se dostali z knihovny, vám neprozradím, ale připravte se na nejedno překvapení. Autumm později musí řešit, zdali chce klid nebo překvapení a musí pochopit, co zhoršuje její úzkosti a co jí naopak pomáhá.

Autorčin styl je velmi čtivý a poutavý. Přiznávám, že jsem chtěla vědět, jakým způsobem se bude situace vyvíjet, a tak jsem četla hodně dlouho do noci. Ale stálo to za to. Kniha není určena mé věkové kategorii, ale skvěle jsem se bavila. Je to milá, hezká romantika bez erotiky s dobře vykreslenými postavami v reálném životě. Kluk, který to nemá lehké díky svým rodičům a holka, která zdánlivě má vše, ale nemoc ji omezuje. Řekla bych, že je to jeden z nejlepších dívčích románů v tomto roce.

Hodnocení: 100%

Originální název: By Your Side (2017)
Žánr: Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno: 2017, CooBoo
Počet stran: 312
Překlad: Adéla Špínová
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7544-387-8

Foto: Nakladatelství COOBOO
www.albatrosmedia.cz