Jutta Nymphiusová – Nahoře bez

15.4.2022 – Kniha mě zaujala svou anotací. Dle mého řeší aktuální problém této doby, kdy mladí lidé jsou spoutání sociálními sítěmi a je to bohužel důležitý střed jejich života. A jak lehce můžou spadnout ve své důvěřivosti do něčeho špatného díky zdánlivým kamarádům a prvním láskám. Může je to poznamenat tak, že už třeba nechtějí být na tomto světě. Proto by se mělo upozorňovat na zneužití na netu a prezentovat, co vše se může stát.

Nahore bez

Je to skvěle ukázáno v této knize na příběhu třináctileté Amélie. Je nešťastná ze svého těla, které je dle ní škaredé, jako celá ona. Má malé sebevědomí a k tomu rodiče řeší konflikt mezi sebou. Sleduje na mobilu různé lidi, kteří ji rádi jak být dokonalý, což není v jejich silách a své tělo obléká do velkých tátových košil, aby vše skryla. Je zamilovaná do kluka z vyšího ročníku Eliase.

Do třídy příjde nová spolužačka Kira, která s ní začne kamarádit a seznámí ji s Eliasem. Začnou si spolu po mobilu povídat. Před kamarády, ale spolu nikdy nemluví. Už to ukazuje, jak je tato doba divná. Elias ji časem požádá, aby se mu ukázala nahoře nahá. Amélie o tom uvažuje. Jako to dopadne si přečtěte sami.

Musím uznat, že autorka skvěle zpracovala téma o dospívání, o zmatku v hlavě, kdy se tělo mění a společnost jim dává určitou představu jak by měli vypadat. O kamarádství, které může pouze využívat a druhé pomáhat. O tom si věci promyslet a mít důkazy, aby byli připraveni na všechny situace.
Je to krátky příběh, dobře napsaný, ukazující problematické téma s dobrým řešením. Knihu by si měli přečíst všechny mladé dívky, aby pochopily, příčinu a důsledek svého jednání. Skvělý dívčí román.

Hodnocení: 85%

Žánr: Literatura světová, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno: 2022, Jota
Originální název: Oben Ohne, 2020
Překlad: Eva Osinová
Počet stran: 160
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-7565-935-4

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/nahore-bez