Jiří Kahoun – Malé pohádky pro malé děti

11.11.2021 – Blíží se vánoce. K vánocům patří pohádky. Já pohádky miluji, ať filmové či knižní. Nyní jsem dostala do ruky nové knižní pohádky z nakladatelství Portál a jsou to nádherné knihy. Postupně vám je budu představovat a doufám, že někoho inspiruji ke koupi, protože tyto knihy si to zaslouží.

male_pohadky_pro_male_děti_obalka_final.cdr

Pohádky mám ráda, protože vím, že dobře skončí. Prostě ta jistota dobrého konce je pro mě úžasná. Tyto pohádky jsou zajimavé tím, že vycházejí z běžných situací a používají v sobě tzv. rodičovská moudra či dětské nešvary. Také je zde přítomná dětská upřímnost, která je někdy velmi trefná i úsměvná. Kniha je určena dětem od tří let a pohádky jsou opravdu krátké, ale výstižné. Obsahuje 12 pohádek. Schválně jsem to stopla a jednu pohádku jsem přečetla za minutu. Když vezmu, že budete číst nahlas a měnit hlasy pro dítě, tak za tři minuty máte přečtenu jednu pohádku a šup spát. No dobře, ještě se podívate na obrázky a popovídáte si o pohádce, tak deset minut a je hotovo.

Moc se mi líbila pohádka Červená čepička. Kdy na nádraží čekala paní hrochová s hrošíkem. Paní hrochová luštila křížovku a hrošík se stále na něco ptal a rušil ji tím. Paní hrochová ho stále napomínala ať nekřičí, ať neruší a prostě ho nevnímala. I když jí povídal, že jede jejich vlak. Paní hrochová si toho všimla, až jim vlak ujel.
A z toho plyne poučení, že bychom opravdu měli děti vnímat a věnovat se jim.
Každá pohádka nese v sobě něco poučného a tady je to převedeno přes zvířatka do dnešní doby. Jakože proč králíčci nelezou na stromy, proč si mají zvířátka pomáhat nebo proč není dobré jíst všechno možné, až nás bolí bříško.

Kniha má nádherné ilustrace Lucie Dvořákové, které výstižně a hezky doplňují pohádku. Celkově je to povedená kniha pro malé děti a věřím, že se bude líbit rodičům i dětem. Pohádka před spaním pro děti nesmí chybět. Když je málo času, tak krátké pohádky jsou úsporné, ale jsou. Což je důležité a společný čas vám nic nevynahradí.

O autorovi
Jiří Kahoun (12. března 1942 Praha – 13. května 2017) je autor mnoha dětských knížek a tvůrcem večerníčkových příběhů. Mimo jiné vytvořil úspěšný seriál Příběhy včelích medvídků.

Žánr: Literatura česká, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno: 2021, Portál
Počet stran: 64
Jazyk vydání: český
Ilustrace/foto: Lucie Dvořáková
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-262-1802-9

Hodnocení: 80%
Foto: Nakladatelství Portál
https://obchod.portal.cz/detska-literatura/male-pohadky-pro-male-deti/