Jan Kvirenc – České dějiny – 100 památných míst

3.6.2018 – Tento rok slaví Česko výročí, a tak se objevuje více knih, které dávají dohromady ve zkratce dějiny sta let, které slaví. Již jsem četla knihu, kde z každého roku bylo vyňato to nejdůležitější. Tato kniha to vzala přes jiný konec. Je nádherně výpravná a putuje od největších starých památných míst přes krále, šlechtice, vesnice, města až po politiku, zločiny či umění. Je tu vylíčeno 100 míst, které jsou pro Česko důležité od jeho počátků.

dejiny

Kniha je kvalitně udělaná na pevném papíře a obsahuje spoustu krásných fotografií. Musím říct, že mi už dělá radost v knize jen tak listovat a zastavovat se na fotkách, které mě zaujmou. Takže si v ní můžete souvisle nebo jen namátkově číst. Knihu jsem měla položenou v obýváku a musím uznat, že upoutala každou návštěvu, kdy padla i žádost na půjčení. Takže je opravdu pohledově nádherná a obsah se nenechal zastrašit.

Máme tu sto kapitol, které zahrňují povídání o tom místě, citují zajímavé dobové texty a zmiňují také různé pověsti, které se k tomu místu vážou. Začínáme, jak jinak, u Řípu, kde se v roce 530 usadil praotec Čech. Zmiňují zde úryvky z Kosmovy (12.stl.), Dalimilovy (14.stl.) a Hájkovy (16.stl.) kroniky. Rozebírá se zde text, co je možné, aby byla pravda. Shrnu to, Slované už v počátcích svého kmene, tedy v 7.stl., začali povídat vše svým dětem a ty pak svým, takže na tom něco bude…. A tak se pokračuje chronologicky po letech až do současnosti. V letech 885 je tu psáno o Pražském hradu. Rok 950 je důležitý pro Žatec, kde se odehrál střet mezi českým a saským panovníkem. V roce 1179 je zmíněna Loděnice, kde se opakovaně rozhodovalo o osudu celého státu. Rok 1420 je důležitý místem Sudoměř, kde vyhrál vojevůdce Jan Žižka svou první bitvu a nastoupil tu cestu k nehynoucí slavě. Mikulov je zde zmíněn s rokem 1449, kde začala svou pouť pověst bílá paní rožmberská Perchta. Postupujeme v knize dějinami dopředu, a zastavuji se v roce 1813 v Ratibořicích, o které napsala svou knihu Babička Božena Němcová. Jsem romantik, takže mám moc ráda její povídky, kde pro mě vede Divá Bára. S Kopřivnicí je spjat rok 1897, na kterém místě právě tady vznikl pradědeček automobil. Posledním místem v knize je psáno o Brandýsu nad Labem, kde poslední rakouský císař Karel I. zakoupil v roce 1917 zámek do osobního vlastnictví.

Udělala jsem vám zde malý pidi průřez událostmi knihy, která nás provází českými dějinami po nádherných místech Česka, které jsou úzce spjaty s historií. Vždy se někde něco stalo a stojí to za zmínku. Vše je podáno živě a lehce, takže se o tom moc dobře čte. Je to kvalitně sestavený náhled na České místa a jejich události. Vřele doporučuji.

Symbolicky své psaní zakončím citací Kosmova popisu české země.
„V Evropě leží Germanie a v jejích končinách směrem k severní straně daleko široko se rozkládá kraj, kolem dokola obklíčený horami, jež se podivuhodným způsobem táhnou po obvodu celé země….. Vody tam byly čisťounké a k lidskému užívání zdravé, rovněž i ryby chutné a výživné. Je to divná věc a lze z ní uvážiti, jak vysoko se vypíná tato země: nevtéká do ní žádná řeka, nýbrž všechny toky malé i velké, pojaty arci do větší řeky, jež slovo Labe, tekou až do Severního moře.“

Knihu si můžete zakoupit zde:
https://www.grada.cz/ceske-dejiny-%E2%80%93-100-pamatnych-mist-9143/

Hodnocení: 100%

Žánr: Historie
Vydáno: 2018, Grada
Počet stran: 456
ISBN: 978-80-271-0656-1

Foto: Nakladatelství GRADA