James Patterson, Chris Grabenstein – Lovci pokladů

30.3.2015 – Kniha je určena dětem od devíti let. Jedná se o první díl série. Je zde správně chytlavý vypravěčský styl. Také tu jsou nádherné ilustrace, které se vtipně vážou k textu. Kniha má pět set stránek. Ale díky širším řádkům a obrázkům, se čte rychle. Konec je napůl příběhově uzavřen. Některé věci zůstaly zahaleny a jejich vyřešení čeká na další díl. Myslím si, že dětem se bude kniha líbit. Dobře se čte, je dobrodružná a v neposlední řadě je zajímavá. Kdo normálně žije na lodi? U nás v Česku asi málokdo.

lovci pokladu

Příběh vypráví dvanáctiletý Bick Kidd. Ilustrace kreslí dle vyprávění jeho dvojče Beck. Rodina Kiddových miluje moře. Otec je oceánograf a hledač pokladů. Matka děti vyučuje doma. Domovem nazývají loď. Dvojčata mají starší sestru Střelu a bratra Tommyho. Střela je geniálně chytrá, má vysoké IQ. Tommy umí perfektně ovládat loď. Všichni pomáhají a tak každý je zručný na něco jiného.
Matku unesou piráti na Kypru. Otec ji chce zachránit. Ale nastane bouře. Najednou otec zmizí a děti se ocitají na lodi sami. Jsou tak šikovné, že dokážou rozluštit otcovy plány a pokračovat v plavbě na záchranu maminky. Při tom musí odolat pirátům, kteří mají spadeno na stejnou věc, která má pomoci osvobodit matku.
Vztah dvojčat je podán velmi reálně. Dvojčata se rády hádají. Hodně dětí se v těchto rozepřích uvidí. Bick výměny názorů nazývá tirády, které si čísluje. Ale jak rychle tiráda přijde, tak i odejde. Poté jsou dvojčata opět nejlepší kamarádi. K tomu jsou chytří a nechybí jim důvtip. Navzájem se sourozenci hezky doplňují. To se mi líbilo nejvíce. Uvědomují si, že když budou držet pohromadě, jsou nejsilnější.
V příběhu je i několik překvapení, které udělají četbu pestřejší.

Kniha jako celek působí velmi dobře. Pokud děti hledají netypický příběh, se slušným dějem i slovem, neváhejte. Je fajn, že se bude líbit holkám i klukům. Nejlepší je ztratit se v knize a snít, jak najít zlatý poklad a vyhrát nad piráty. Vzhůru do boje!

Foto: Nakladatelství Albatros