Ivana Fajnorová – Emilka

29.11.2022 – Děkuji nakladatelství Jota, že tento rok vydává knihy, které se mi moc líbí, jsem z nich nadšená a vím, že se k těmto knihám budu ráda vracet. Po Knihovnici a Mary Jane jsem přečetla Emilku a je mou třetí topkou tohoto roku. Čtu málo, ale vybírám si skvěle a Jota pro mě vede. Možná jsem zaujatá, ale spokojená. Abyste si nemysleli, objednala jsem si dnes třeba šestý díl Anny ze Zeleného domu. Ale tuto sérii si nechávám na přečtení, až bude vydána celá.

Emilka1_

Zpět k Emilce. Je to kniha, která vypráví životní příběh Emilky a její rodiny od první světové války až po sametovou revoluci. Knihy tohoto typu miluji. Je to o lidech, jejich strastech i slastech a prostě mě to baví. Musím vyzdvihnout autorčinu češtinu. Popisy situací i charaktery postav byly vykresleny živě a líbil se mi styl vyprávění, kdy autorka něco naťukla a já byla zvědavá, jak se to stalo a rychle jsem četla dál.

Emilka byla čtvrté dítě z osmi sourozenců rodiny Vácových. Bydleli na statku na vesnici kousek od Brna. Jejich hospodářství se do určité doby dařilo, i když už Emilčiným strýcům se staly tragické události. Emilka nakonec vyrůstala v rodině strýce, který byl na ni hodný, přesto se ji po rodném statku velmi stýskalo. Měla své sny, které se ji vlivem události nesplnily. Přišla druhá světová válka a i když se stalo spoustu špatných věcí, měla štěstí na paní domácí, která byla pro ni jako máma. Po válce se ocitneme s Emilkou v době komunismu a prožijeme její touhu po domečku, jehož stavba se posunula kvůli měnové reformě. Vnímáme její vztah k svým dvěma dětem, dcerám. Kdy spíše neúmyslně je upřednostňovaná jedna dcera. Na chování má vliv minulost, i když spousta věcí bylo odpuštěno. Emilčin život je těžký a provází jej mnoho úmrtí. Někdy někdo dostane pěkně nakoupíno, až je náročné jít životem dál. Nese si tyto strasti dál a funguje, jak to psychika dovolí.

Tento román je první autorčinou knihou a dle mého se jí povedl skvěle. Velmi dobře vykreslila osudy hrdinů na pozadí politických událostí. Výstižně popsala charaktery postav a mezilidské vztahy. Kniha byla pro mě čtivá a místy smutná, ale celkově jsem ji nerada zavírala a těšila se na další osudy postav. Vím, že tehdy život byl těžký a byla spousta věcí jinak. Proto je dobré si to připomínat. I dnešní pohodlná doba není jistotou a vše nasvědčuje, že se vrátime zpět, kdy možná budeme muset stát řadu v obchodech na určité věci a budeme muset si odpustit artikly, které nutně nepotřebujeme k životu. Bohužel křivka se opakuje, jednou jsme nahoře, jednou dole. Nyní míříme díky drahým energiím dolů. Ale malé radosti si dělat doufám občas budeme.
Blíží se vánoce a myslím, že tato kniha je skvělý tip na dárek pro maminky a babičky.

Hodnocení: 90%

Žánr: Romány, Literatura česká
Vydáno: 2022, Jota
Počet stran: 391
Jazyk vydání: český
Autor obálky: Veronika Cágová
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7689-000-8

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/emilka