Iona Greyová – Třpytivá hodina

3.2.2020 – Po celodenním shonu s prací, školou a vařením jsem s chutí sáhla po této románové knize. Musím přiznat, že začátek mě moc nechytl. Ale asi po třetině mě to bavilo čím dál více a závěr mě dojal, jak už dlouho žádná kniha. Autorka umí krásně popsat emoce a já to prožívala naplno.

trpytiva hodina

Příběh je vyprávěn ve dvou časových osách a to se mi na začátku trochu pletlo. Mohlo tam být srozumitelněji popsáno, kdo je Alice.
Nejdříve se octneme v roce 1926, kde sledujeme hlavní hrdinku Selinu. Další kapitola se věnuje roku 1936 a je to popsáno očima devítileté holčičky Alice. Pak se kapitoly časově střídají, až se příběh protne v roce 1936.
Selina má bohaté rodiče, je mladá a užívá si v Londýně vysoké společnosti, kde patří k zlaté mládeži, která porušuje pravidla, ale je jí to tolerováno. Selina se bujarým životem snaží zahnat smutek po bratrovi, který umřel ve válce. Cítí se prázdná a postrádá smysl života. Na jednom večírku potká malíře Lawrence a zamilují se. Jenomže pro ni je to zakázaná láska. Dá se z tohoto začarovaného kruhu vyjít, tak aby byla mladá dvojice šťastná?
Alice je dcera Seliny. Její matka s otcem odjeli na služební cestu a nechali ji u Selininy matky, která je velmi chladná. Na velkém sídle se Alice cítí ztracená a sama. Pomůže ji její chůva, která s její maminkou prostřednictvím dopisů, pro ni nachystá cestu za pokladem. Na konci by měla Alice najít nejen poklad, ale i tajemství jejího zrození. Selina v dopisech popisuje dobu než se Alice narodila.

Vše na první pohled vypadá jinak. Závěr je překvapivý a opravdu dojemný. I když jsem nechtěla, tak jsem to obrečela. Nebudu více vyzrazovat, jen řeknu, že když se opravdu někdy vcítím do těch postav, tak jsem citově v háji.
Autorka se nenechala strhnout k jednoduché a nudné romanci. Hezky vše propletla a nechala v závěru vyplout určitá tajemství, které čtenáře překvapí. Takže nechte se unášet příběhem plný síly lásky, ať k rodině, dětem či partnerům .

Hodnocení: 80%

Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno: 2020, Fragment (ČR)
Orig. název: The Glittering Hour, 2019
Počet stran: 368
Jazyk vydání: český
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN 978-80-253-4587-0

Foto: Nakladatelství Fragment
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/58576749/trpytiva-hodina/

Zajimavé info pro vás:
Celý únor čtení z Fragmentu s 20% slevou na www.albatrosmedia.cz.