Hernán Huarache Mamani – Hadí žena

24.10.2015 – Začnu tím, jak jsem se kdysi dostala k autorově první knize, která se jmenuje Kurandera. Pokud to možnosti dovolí, ráda jezdím dvakrát do roka do Prahy na víkend za kamarádkou, muzikály a prostě je z toho krásný výlet. Jezdím s jedenáctiletou dcerou, takže program uzpůsobuji i ji, aby byla spokojená.

hadi zena

Minulý rok cestou do Prahy si k nám do kupé přisedla velmi vitální a sympatická starší paní. Asi dvě hodiny jsme si s ní povídali a byly to dvě hodiny úžasně stráveného času. Moc krásných věcí nám řekla, spoustu pozitivní energie předala a doteď lituji, že jsem si na ni nevzala telefonní číslo. Vystupovala s námi v Praze. Ona mi doporučila přečíst Kuranderu. Říkala, že tuto knihu si má přečíst každá žena. Takže jistě tušíte, že domů jsem si už Kuranderu vezla v kufru. Kniha je opravdu plná moudra o ženách. Je zasazena do příběhu, který byl i na mě sladký jako lízátko, ale vydržela jsem a asi od půlky, kdy se žena dostává do učení, je úžasná.

Když jsem uviděla tento nový román, přála jsem si ho, co nejdříve přečíst. Což se mi splnilo. Je hodně podobná Kurandeře, ale je více přístupná k nám – Evropanům. Hadí žena je mi bližší díky hlavní postavě, která je stejná věkem, a že žije v manželství. V Kurandeře je hlavní postavou mladá Peruánská dívka. V Hadí ženě je to pětatřicetiletá Italka Laura. V Kurandeře mladá dívka chce získat chlapce. V Hadí ženě se Lauře rozpadlo manželství, které si chce za každou cenu udržet. Je sobecká, nechá sebou lehce manipulovat a tvrdí, že její muž je všechno. Čímž mi také moc sympatická nebyla. Ale chápu, že autor chtěl ukázat, jak moc se může žena změnit, když objeví sílu své ženskosti. Laura po dlouhém hledání nalezne v horách Peru učitele, který jí učí a ona se potom stane skutečnou ženou.

Moc se mi líbilo ukázání, co západní kultura dělá špatně. Upozorňuje, jaké jsou chyby ve vztazích. Dovíte se, co má žena očekávat a chtít od muže a co mu má poskytovat. Dle selského rozumu nelze postavit ženu vedle muže a udělat je stejné. Žena si má zachovat svou ženskost a díky ní ovlivnit muže, aby si zasloužil, stát se jejím partnerem. Jsou tu vysvětlena různá cvičená, která pomohou lépe poznat sama sebe.

Po písemné a dějové stránce kniha ničím nevyniká. Tím, čím je výjimečná, spočívá v jejím duchovním sdělení. Pokud jste nečetli Kuranderu, tak vřele doporučuji tuto knihu každé ženě. Pokud jste četli, tak si ji také přečtěte. Přiblíží vám náhled na partnerství z pozice andského učení s upozorněním, v čem lidé z Evropy dělají chyby. Je tu více rozebrána úloha ženy a muže v partnerství. Na začátku jsem Lauru neměla v lásce, ale na konci bych ráda byla ženou, jakou se stala. Je tu kouzlo učení v horách, bez moderních přístrojů, pouze člověk a příroda. Jsou zde ukázány zkoušky, ve kterých si Laura uvědomí, co dělá špatně. Takové učení bych s chutí absolvovala, ale do Peru za ním nepojedu. Díky této knize mám aspoň malou představu, co lze změnit. Díky za to.

Originální název: La donna dalla coda d´argento
Žánr: Duchovní nauky – Esoterika, astrologie, okultismus
Rok vydání: 2015, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran: 424
Nakladatelství: Motto
Překlad: Lucie Chvojková
Autor obálky: Jiří Franc
Vazba knihy: vázaná s přebalem

Foto: Nakladatelství Motto

hadi zena20002