Helena Žižková – Přece to nevzdáš

8.12.2018 – Před vánoci se koukám více na dětské knihy a sbírám tipy na dárky. Zaujala mě tato kniha pro své téma o vážné nemoci, které postihlo dítě. Je to smutné, a proto si říkám, zdali ta kniha může bavit a zaujmout dítě. Zároveň vám velmi rychle odpovím. Může.

přeci to nevzdas

Příběh vypráví dítě Klárka, která se najednou před prázdninami objeví v nemocnici. Její maminka pláče a Klárka neví, co se děje. Poví jí, že má nemoc, která se jmenuje leukémie, ale Klárka stejně stále nechápe, co to je. Tuší, že je to moc vážné, když maminka brečí a ona musí ležet v nemocnici. Na pokoji leží s Aničkou, která se pomalu uzdravuje. Anička je smutná, protože za ní nechodí rodiče. Klárka ji chce rozveselit, a tak ji začne povídat pohádku o klukovi Martinovi, o kterém se jí zdají sny. Brzy zjistí, že Martin opravdu existuje a leží v kómatu kousek od jejího pokoje. Pomáhá mu zdolávat ve snech jednotlivá patra v paneláku, ve kterém jsou noční běsy a oni uvízli spolu na střeše. Klárka postupuje náročnou léčbu a zjišťuje, že běsy má také ona.

Námět příběhu je moc krásný. Tak nějak děti zjišťují, že jsou pro ně nejdůležitější rodiče, kteří na ně nemají čas. Buď kvůli práci nebo nové rodině. Uvědomují si, že v něčem dělali naschvály, aby upoutali pozornost. Ale chtějí s nemocí bojovat, protože jak Klárka prohlásila, umřít může kdykoli.

Kniha je určena dětem od devíti let, má větší písmena a text doprovází hezké ilustrace. Má 64 stran a příběh je dlouhý tak akorát. Je to psáno hezky čtivě a líbí se mi, že je pohádka jemně propojená s kouzlem i s realitou. Myslím, že se dětem bude líbit. Zkuste to, je svým způsobem poučná i pro rodiče.

Hodnocení: 100%

Žánr: Pro děti a mládež
Vydáno: 2018, Albatros
Počet stran: 64
Ilustrace/foto: Ivona Knechtlová
Vazba knihy: pevná / vázaná
ISBN: 978-80-00-05258-8

Foto: Nakladatelství Albatros
www.albatrosmedia.cz