Frederik Backman – Medvědín

18.2.2019 – O vánocích jsem si dělala pořádek v knihách a našla jsem Medvědín. Zapomněla jsem na něj. Před rokem jsem ho dostala od nakladatelství Host jako recenzní výtisk a kniha mi zapadla mezi ostatní. Tímto se moc omlouvám za veliké zpoždění a předem děkuji za pochopení. Mě se to prostě někdy stane, že na něco úplně zapomenu, ale opravdu úplně. Zatím vždy šlo o nepodstatné věci, tak doufám, že u toho i zůstane. Tím jsem se něchtěla dotknout knihy, ale opravdu si myslím, že pokud nejde o život, nejde o nic. Knihy jsem si užila teď. A byla to zajimavá jízda.

1347

Ze začátku mi trochu trvalo než jsem se zorientovala v postavách. Kniha nemá jednoho hlavního hrdinu. Dalo by se říct, že je jim celé městečko, které žije hokejem. Po dlouhé době je zde juniorské mužstvo, jež se probojovalo do finále. Pokud vyhrají, bude se stavět v městečku sportovní gymnázium, to přiláká lidi, sponzory, peníze a nové pracovní místa. Městečko Medvědín bude opět vzkvétat. Všichni si od toho hodně slibují.
Poznáváme rodinu sportovního ředitele Petera. Manželka Mira je úspěšná právnička, jejich dcera patnáctiletá Maya miluje kytaru a syn dvanáctiletý Leo hokej. Pak tu máme dva trenéry Davida a Suneho. Mládí versus stáří. Zkušenosti proti nadšení a zápalu. Dále se zde vyskytují hráči. Podrobněji poznáme jenom ty nejlepší, kterými jsou Kevin, Benji, Amat a Bobo. Vyskytují se zde i výrazné vedlejší postavy, jako je majitelka baru, majitel obchodu a kamarádi. Opravdu je zde moc výrazných jedinců na jednu knihu a spousta důležitých témat, které se zde zpracovávají v příběh.

Stane se jedna událost, která změní celé dění v Medvědíně a ukáží se pravé povahy hrdinů. Je to souboj dobra a zla, oběti a násilníka, peněz a pravdy. Vybarví se přetvářka a opravdové hodnoty městečka. Je homosexualita hanba? Je násilí omluvitelné? Je možné se smířit se smrtí svého dítěte? Stojí peníze za lži a výčitky? Dá se vše schovat za hokej sloganem vše pro hokej? A co šikana, je to sranda? Mnoho otázek a spousta odpovědí. Někteří hrdinové překvapí svým rozhodnutím a někteří zklamou. Jako v životě.

Kniha se po mém zorientování v postavách velmi dobře četla. Ale byla to křivka. Mé nadšení šlo nahoru, urpostřed gradovalo a v závěru šlo jemně dolů. Bylo to trochu pro mě překombinované. V knize se vyskytuje moc vážných témat ze života, až to ve mně nevyvolalo takové cítění z příběhu, jak bylo autorem zamýšleno.
Autor perfektně vylíčil postavy, bylo to promyšlené a dobře vystavěné. Jednotlivé postavy byly skvělé, ale jako celek toho bylo moc.
Jinak je to dost dobrá kniha, která stojí za přečtení. Doporučuji.

Hodnocení: 80%

Série: Medvědín (1.)
Orig. název: Björnstad (2016)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2017, Host
Počet stran: 396
Překlad: Helena Matochová
Autor obálky: Andrej Nechaj
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7577-167-4

Foto: Nakladatelství HOST
http://nakladatelstvi.hostbrno.cz/nakladatelstvi/prekladova-beletrie/medvedin-1347