Eva Horáková – Moje maminka je nej

21.5.2018 – Dnes mi udělal radost balíček z nakladatelství Portál. Knihy z tohoto nakladatelství mám moc ráda. Jsou hodnotné, lehkým jazykem čtivé, sdělují něco, co čtenáře obohatí a jsou krásně zpracované. Na začátku ledna jsem si mohla vybrat z jejich široké nabídky edičního plánu několik knih a těšit se na ně. Postupně vám tento týden představím jednu ze tří knížek, které mi dnes přišly. Začnu nádhernou knihou pro malé čtenáře ze světa zvířátek, kde krátké příběhy nenásilně ukazují, že maminky jsou NEJ.

moje maminka0001

Kniha je kouzelná také v tom, jak je zpracovaná pro začínající čtenáře. Je psána genetickou metodou, tedy velkými tiskacími písmeny. Začíná třemi pohádkami, které jsou napsány jednoslabičně, pak třemi dvouslabičnými a nakonec třemi trojslabičnými pohádkami. Což je podle mého skvělé, protože děti se nenásilně dostávají k od lehčích k těžším slovům. Kniha obsahuje tedy devět pohádek ze světa zvířátek, které mají určitá malá trápení nebo jsou neposlušná, a poznají, že maminka je nej.
Takže např. klokan Radan zjistí, že maminka měla pravdu, že nejlepší je to pro něj doma. Radan chtěl do světa, kde je zima a mráz. Maminka mu říkala, že to pro něj není, že je stvořený pro teplo a déšť u nich doma a to taky na svém putování, kdy tajně utekl, zjistil. Velmi roztomilá je pohádka o činčile Ruslaně. Ruslana, chtěla spoustu věcí, když byla malá, pěkně o ně poprosila, a když je od maminky dostala, poděkovala. Jak byla větší, chtěla víc a víc a už neprosila, ani neděkovala. To maminku rozzlobilo, a přestala s Ruslanou mluvit. Nic ji už nedala a nevěnovala se jí. Ruslana trucovala několik dní a bylo ji čím dál větší smutno po mamince. Vzpomínala, jak si hrály, povídaly a drbaly. Uvědomila si, že maminka je nad všechny dárky a šla se jí hezky omluvit.

Všechny pohádky mají nějaké poučení, ve kterém figuruje maminka, která je prostě ta nej. Mám prvňáčka, který nerad čte. Opravdu ho musím nutit, což je mi líto, ale jinak to nejde. Musím uznat, že s otevřením této knížky, chtěl přečíst sám první pohádku. Bohužel další už nechtěl, ale řekl, že zítra budeme pokračovat, což beru za úspěch. Jsem ráda, že ho kniha zaujala. Proto ji vřele doporučuji malým čtenářům. Nejen, že je krásně ilustrovaná, je hezky promyšlená a dítěti nenásilně sděluje, co je prostý fakt. A to, že ty opravdové, milující maminky mají pravdu a jsou nej.

Hodnocení: 100%

Žánr: Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno: 2018, Portál
1. vydání originálu: 2018
Počet stran: 72
Edice: První čtení, to nic není
Ilustrace/foto: Vendula Hegerová
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-262-1319-2

Foto: Nakladatelství Portál