E.L.James – Grey

18.3.2016 – Po dlouhé době jsem hodně zklamána knihou. Hned na začátku říkám, že to není tím, že je to kniha ze série, která je často odsuzována. To mě vždy napadne, tak kdo ji kupuje a čte, když je to jedna z nejprodávanějších sérii? Padesát odstínů je trilogie. Přečetla jsem první dva díly a na romantiku to byl pro mě dobrý průměr, není to nic extra, ale také žádná hrůza. Prostě čtivá oddechovka, kde mi nejvíce vadilo časté opakování slov. Vnitřní bohyni s tanečky bych nejraději odpálila na měsíc. Do třetího dílu se mi už nechtělo, ale jsem ženská zvědavá, to přiznávám.

gray
Když jsem zaslechla, že vychází nová kniha k sérii, která bude psaná z pohledu hlavního hrdiny Christiana, tak jsem dostala chuť ji přečíst. Pochopila jsem to tak, že bude jedna kniha, ve které bude shrnutý děj ze všech třech dílů z jiného pohledu. Říkala jsem si, že se aspoň dozvím konec, proč byl Christian takový pošuk, jaký byl. Ale to jsem se pěkně spletla. Je to pouze přepsaný první díl a asi budou následovat ještě další dva. Tak se vydělávají peníze. Co budu nového vymýšlet? Pěkně slovo od slova opíšu příběh z mužského pohledu. Nic nového jsem se nedozvěděla. Řekla bych, že se mi Christian jen více znechutil. Z pohledu Anny jsem ho brala za podivínského milionáře, který má jiné zalíbení v sexu než je běžné, ale láska ho srovnala. Z jeho pohledu mi lezl pěkně na nervy. Arogantní chlap, který chce mít vše pod kontrolou. A když začal pořád opakovat baby, měla jsem chuť ho vystřelit na měsíc za vnitřní bohyní.

Přiznávám, že jsem některý text přeskakovala, protože jsem ho prostě už znala a nebavil mě. Dočetla jsem to z pocitu, že není možné, aby to bylo úplně stejné. Ale ono to možné je. Očekávala jsem, že se to někde shrne a bude z toho jeden díl jako bonus pro fanoušky. Což se nestalo.
Pro ty, kdo nečetl hodně propíranou sérii Padesát odstínů, je to o tom, jak mladá chudá dívka Anna, potkala milionáře Christiana. On ji okouzlí, ale zjišťuje, že není zcela normální. V sexu má rád hračky a tresty, pokud není po jeho. Anna na to není, ale z lásky to chce zkusit. No kráva. Jenže Christian se do ní nakonec zamiloval a je ochoten mít normální vztah. To je shrnutý obsah prvního dílu. Je hodně o sexu. Dějově se tam nic moc nekoná. Víme, že Christian si nese trauma z dětství, ale nevíme z čeho. To je až v třetím díle, ale nevím, jestli mám chuť ho vůbec číst, ať je to z kteréhokoliv pohledu. Nějak mi to autorka totálně znechutila. Chápu, že chce vydělat peníze, ale nic se nemá přehánět.
Tak pro ty, kteří četli celou sérii. Když se vám bude chtít, napište mi do mailu (topcteni@email.cz), co se Christianovi stalo, když byl malý.

Knihu bych doporučila věrným fanouškům série, kterým nebude vadit číst znovu to samé. Nebo těm, kteří sérii ještě vůbec nečetli a mají raději slovo baby než vnitřní bohyni.

Neřeším, proč to někdo čte nebo ne. Je mi to fuk. Fascinuje mě, jaký rozruch tato série stále šíří. Jak moc velké emoce vzbuzuje ve čtenářích, i když ji nečetli (aspoň to tvrdí). Myslím, že na toto téma bude napsáno ještě spoustu úvah.
Na závěr chci napsat těm, kteří se diví, že se já divím. Četla jsem série, kde jeden díl je převyprávěn ze dvou pohledů a vždy jsem se dozvěděla něco víc. Tady za celou knihu jsou to asi tři stránky, kdy Christian vzpomíná na dětství, ale nic konkrétního a nového se nedozvím. Jinak je to přepis dílu z Annina pohledu. Opravdu zklamání.

Série: Padesát odstínů
Originální název: Grey: Fifty Shades of Grey As Told by Christian
Žánr: Literatura světová, Romány, Pro ženy
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2015
Počet stran: 560
Nakladatelství: XYZ
Překlad: Zdenka Lišková
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 9788075052599

Foto: Nakladatelství XYZ