Donna Douglasová – Sestřičky

17.6.2017 – Velmi milý a pohodový román z prostředí nemocnice – tak bych stručně charakterizovala knihu, která se zároveň i dobře četla. Personál v nemocnici obdivuji a můj obdiv stoupá k výšinám, pokud jsou sestřičky a doktoři k pacientům empatičtí a dokážou vnímat jejich strasti, být přísní, a zároveň soucitní. Když stále vidí v pacientovi člověka, který trpí a je nemocný. Přesně v takovém to prostředí se ocitneme. Děj se odehrává v třicátých letech v Londýně.

sestricky

V příběhu je to jako v životě. Nalezneme zde srdečné a kladné postavy, vedle povrchních a sobeckých jedinců, kteří se neohlížejí nalevo, ani napravo a jdou si za svým cílem. Velmi dobře se podařil vývoj postav, které ze získaných zkušeností v nemocnici, kde vidí lidské trápení bez obalu, dospívají a jsou posílení vydobýt si své místo v životě. Opět se na konkrétních lidských osudech ukazuje, že je dobré věřit svým instinktům, a svěřit se se svým trápením někomu jinému. Být sám na všechno není dobré. To je fakt.

V románu se vyskytují tři hlavní postavy, které se potkají ve škole v nemocnici Nightingale a spolu studují na sestřičky. Dora pochází z chudé rodiny a chce dokázat, že má navíc. Chce lidem pomáhat a věří si. Bohužel má trápení, které sice zanechala doma, ale stále se k ní vrací a jednou se mu musí postavit čelem. Helen chce být vzornou a poslušnou dcerou, což se ji skvěle daří, bohužel pro její matku je to stále málo. Jak daleko se nechá ovládat, vzepře se matce nebo obětuje nově nabyté přátelství? Millie patří k šlechtě a nemusela by hnout prstem, přesto chce dokázat nejen sobě, že zvládne se stát ošetřovatelkou.

Všechny problémy se v závěru vyřeší, ale děj není úplně uzavřen. Tato kniha je prvním dílem série Nemocnice Nightingale. Doufám, že vyjde u nás i druhý díl a jsem zvědavá, jakým směrem se série bude ubírat. Zdali poznáme nové postavy nebo budeme sledovat vývoj těch, které jsem si v tomto díle oblíbila. Je to jednoduchá oddechovka, která neurazí, ani z ní nejsem úplně na větvi. Z ženských románu patří k těm lepším. Příběh ctí základní hodnoty jako pracovitost, pokora, soucit, láska v rodině i k bližnímu svému. Romantická linka není přeslazená a hezky doplňuje děj. Líbí se mi, jaká důležitost se klade na povolání sestřičky. S přirozeností ukazuje, s jakými úkony se musí potýkat a časem se to bere jako rutina. Ať je to mytí nemocných či oblíkání mrtvých. Pokud jsem vás knihou zaujala a máte rádi romány z prostředí nemocnice, určitě si knihu přečtete.

Hodnocení: 80%

Série: Nemocnice Nightingale (1.)
Originální název: The Nightingale Girls (2012)
Žánr: Literatura světová, román pro ženy
Vydáno: 2017, Ikar (ČR)
Počet stran: 456
Překlad: Petra Klůfová
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-249-3337-5

Foto: Nakladatelství Ikar