Denis Theriault – Podivuhodný život osamělého pošťáka

9.12.2017 – Tato kniha je velmi specifická. V první řadě je nádherně napsána s nádechem lyriky. Je v ní hodně poezie, a to je pro mě kámen úrazu. Já na tu poezii moc nejsem. Takže knihu jsem si ráda přečetla, ocenila jemný styl autora, ale více se k ní vracet nebudu.

postak

V druhé řadě má kniha nádherný originální obal ve tvaru dopisní obálky do kterého se dá kniha zasunout. Celkové zpracování je potěšením pro oči. Tahle kniha vybízí k věnování jako dárku. A protože se blíží vánoce, tak jednomu z vás čtenářů, tuto knihu věnuji. Stačí do 15.12. napsat na můj email, že byste knihu chtěli a já jednoho z vás vylosuju. Můžete si ji dát pod stromeček, knihu vám i takto zabalím….

Mladý pošťák Bilodo z kanadského Quebecku si žije svůj nenápadný klidný život. Jediné v čem vybočuje, že porušuje listovní tajemství a tajně nahlíží do dopisů, které mu projdou rukama. Zamiluje se do francouzské dívky Segolene, která si vyměňuje pravidelně dopisy s místním mužem Gastonem. Formy dopisu jsou neměnné a neobyčejné. Používají básně ve formě haiku, což je tradiční japonská báseň, skládající se ze tří veršů. Nešťastnou náhodou Gaston zemře a Bilodo je zděšen z myšlenky, že už si nikdy nepřečte dopis od Segolene. Udělá vše pro to, aby mohl dále dostávat dopisy. Co vše musí podstoupit, aby jeho posedlost pokračovala?

Autor si dává záležet na detailním popisu Bilodových myšlenek. Vzletným slovem vystihuje jeho podivínskou samotářskou duši, která nachází potěšení v básních. Je zamilovaná do dopisů, které nejsou určené jemu. Kniha má své kouzlo a věřím, že si své čtenáře najde. Svědčí o tom i to, že kniha byla přeložena do více než patnácti jazyků a čtenáři si na autorovi vyžádali pokračování, které i vyšlo.

Hodnocení: 80%

Originální název: Le facteur émotif (2004)
Žánr: Literatura světová, Novely, Pro ženy
Vydáno: 2017, Plus
Počet stran: 152
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 9788025907443

Foto: Nakladatelství Plus
www.albatrosmedia.cz