Delia Owensová – Kde zpívají raci

20.11.2020 – Kniha má skvělou reklamu, ve které se mluví, jak je ve světě úspěšná. Takže logicky má čtenář od ní velké očekávání. Zde možná budete překvapeni, ale vše je splněno. Kniha je úúúúúúúúžasná. Je to knižní pohlazení po duši a každé slovo i písmenko stojí za přečtení. Doporučuji na stotisíckrát.

Kde zpivaji raci1_

Děj je psán ve dvou časových osách. Kapitoly se střídají v současnosti, což je v roce 1969. A druhá plyne od roku 1952, kdy bylo hlavní hrdince Kye 6let. Vidíme Kyu vyrůstat až do roku 1969, kde se obě osy spojí.
Kya je holčička, která žije s rodiči a se čtyřmi sourozenci v bažinách u městečka Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny. Bydlí v chatrči a její otec je násilnický alkoholik. V jejích šesti letech matka bez rozloučení navždy odejde. Její sourozenci ji postupně následují a Kya zůstane sama s otcem. Její osamělost jí pomáhá překonat příroda. Kya je smutná ze zrady, z toho, že ji všichni opustili. Lidi z městečka se jí posmívají, a tak je nejraději sama.
Naštěstí ji neopustili všichni. V městečku ji pomáhá obchodník Skokan. Je to černoch a v městečku běží rasismus na plno. Domů za ni přichází kamarád staršího bratra Tate, který nemá srdce ji tam nechat samotnou. Naučí ji číst a psát. Poskytne ji učebnice hlavně o přírodovědě a Kya zkoumá bažinu a dělá si své zápisky a nákresy o přírodě kolem.

V roce 1969 se stane něco, kdy musí Kya mezi lidi a čelí mnoha předsudkům, i když je v něčem velmi úspěšná. Dočkáme se i nejednoho překvapení, které vyustí v závěr, kdy jsem jen koukala a opravdu jsem to nečekala. Byla jsem v úžasu, jak to bylo vše promyšleno. Kniha se nádherně čte, je působivá, smutná, ale i energická, kdy jsem fandila malé holčičce, která neztrácí odvahu a víru. Pomáhá jí v tom hlavně příroda, ale i lidé, kteří někdy dělají chyby, někdy se přetvařují, přitom jsou Kyou okouzlení, ale nahlas by to nikdy nepřiznali. Je to o vnitřní síle, odvaze a inteligenci. Je to příběh, který ve čtenáři dokáže vyvolat vlnu emocí, od lítosti po radost. Vezme je to za srdce a prožívájí vše s Kyou.
Líbí se mi, že autorka vše uzavřela a je to tak, jak to mělo být.
Jsem z knihy nadšená a pokud hledáte z novinek dárek pro stromeček pro své blízké, tak zde je trefa do černého. Doporučuji.

Hodnocení: 100%

Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2020, Jota
Orig. název: Where the Crawdads Sing, 2018
Počet stran: 344
Jazyk vydání: český
Překlad: Jana Hlávková
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN 978-80-7565-739-8

Foto: Nakladatelství JOTA
https://www.jota.cz/kde-zpivaji-raci