Christina Doddová – Žena, která nemohla křičet

28.4.2018 – Je to kniha lehce romantická, s detektivní zápletkou, jež obsahuje mnoho neprůhledných tajemství, která se těžce rozkrývají. Také se tu okrajově vyskytují nadpřirozené síly a rodinné záhady. Jako celek se to výborně četlo a kniha si mě získala tak, že jsem šla spát v jednu hodinu v noci a v pět jsem stávala do práce. Příště musím začít číst na první pohled zajímavé knihy v pátek, ať ten spánek doženu.

zena nemohla

Ale stálo to za to. Při čtení mě popoháněla zvědavost, protože to bylo opravdu zajímavě propletené a já jsem netušila, kdo, co a proč.
Příběh je vyprávěním rozdělen dvěma osobám. Máme tu nádhernou ženu Meridu, která se právě přistěhovala do městečka Virtue Falls, kde se chce někomu pomstít. Jenomže se nějak začnou kolem ní objevovat náhodné známosti z minulosti, které nevypadají jako náhoda. Nejvíce ji znervózní bývalý přítel Benedict, který byl její první láska. Merida nemůže mluvit, hlas pozbyla v minulosti, kdy se jí něco stalo. Slyší ale dobře. Kolem ní se začne vraždit, je i ona v ohrožení a z jakého důvodu?
Druhou hlavní postavou je místní šerifka Kateri, která s Meridou v dětství kamarádila. Je zděšená z vražd ve svém městečku a snaží se chytnout pachatele. Narodila se zde a zná tu většinu lidí. Je míšenka, a tak ne vždy jsou k ní lidé hodní. Má milenecký vztah s mužem Stagem, který do městečka přijel za prací. Přestože se ke Kateri chová skvěle, Kateri mu nedůvěřuje a podezírá ho z něčeho špatného. Je její odhad správný?

Kniha je napsána čtivým stylem a je správně rozporcována do úseků, kdy nejprve ve čtenáři vznikne zvědavost, co se kdysi stalo. Pak poznáme hlavní osoby, které jsou sympatické a postupně přibývají další postavy, které se chovají zvláštně, ale můj odhad proč, byl špatný. Je tu více záhad, které mají překvapivé konce. Mě se líbila i romantická linka, kdy obě ženy mají vztah k určitým mužům, a já jen čekala, jak to dopadne. Což vám samozřejmě neprozradím, jen si to sami pěkně přečtěte. Kniha za to stojí. Nečekejte mrazivé zděšení, ani strach z knihy neleze. Ale je tu celkem dost mrtvol na malé městečko, jejichž důvod je nečekaný.

Musím říct, že stále mám méně času na čtení, a proto si knihy vybírám pečlivěji. Většina přečtených knih se mi líbila a já se u toho krásně odreagovala. Tak, kdyby se vám zdálo, že poslední dobou spíše jenom chválím, tak je to pravda. A já mám radost, že se mi daří ve výběru.

Hodnocení: 90%

Originální název: The Woman Who Couldn’t Scream (2017)
Žánr: Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno: 2018, Jota
Počet stran: 368
Překlad: Naďa Funioková
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7565-299-7

Foto: Nakladatelství JOTA