C. E. Tobisman – Pochybnost

19.5.2018 – Včera jsem byla na skvělém představní Slováckého divadla, které hrálo hru Večer na psích dostizích. Ze začátku to vypadalo jako komedie a končilo to celkem dost smutně. Popis hry vám zde psát nebudu, to by bylo na dlouho, ale hlavní dojem vám sdělím. Potrestal tam někdo někoho bez důkazů, že by to udělal, jen proto že ten dotyčný člověk si chtěl dokázat, že je king a že jeho syn není gay. Nejhorší je, že čtyři lidé to mohli zastavit, ale neudělali to. Buď ze strachu, nebo z role, kterou nechtěli opustit za žádnou cenu. Proto jsem nadšená z této knihy.

pochybnost

Děje se zde něco špatného a hlavní hrdinka Caroline chce pomoci a nenechá se zastrašit ani podplatit. Jestli to pomůže vyhrát případ, si musíte přečíst. Ale Caroline jako postava se velmi povedla. Je sympatická, má svoje chyby, ví o nich a snaží se je překonat. Chce napravit i skutky z mládí, kdy byla hloupá a neuvědomovala si, jaké následky může mít její hra s PC. Je nejistá, ale díky své pracovitosti a píli, to dokáže překonat a zachová se tak, aby se sama před sebou nemusela stydět.
Caroline je vystudovaná právnička a prožíváme s ní první den v práci, kdy od svého šéfa dostane úlohu ve velkém případě. Vůbec ji není divné, že dostane úkol v tak velkém a důležitém procesu. Jde o to, že lidé žalují výrobce, který používá geneticky modifikovanou potravinu, která údajně je příčinou, že po jejím požití lidem selhávají ledviny. Caroline soupeří s velkou firmou, a jde tu o obrovské peníze, takže je jim jedno, jestli to opravdu ubližuje lidem. Caroline se nedá a statečně bojuje s větrnými mlýny. Je velmi chytrá a jejím plusem je, že rozumí počítačům. Takže se jí povede takřka nemožné. Ale druhá věc je, zdali ji to firma nepřekazí a dostane se vůbec k soudu.

Román z právnického prostředí je čtivý, svižný, má v sobě vítr, který nenechá čtenáře v klidu. Fouká to tam na všechny strany a čeká na nás nejedno překvapení. Je to napínavě ve smyslu, jestli se to podaří, protože Caroline šlape na paty pěkná mafie. Jde tu o hodně, na jedné straně jsou peníze, na druhé zdraví stovky lidí. Pokud to Caroline nezastaví, půjde to do tisíců a neviní lidé, budou dál nemocní. Děj je skvěle promyšlen a právnický jazyk se z nudného mění v zajímavý až úchvatný, kdy bojuje proti bezpráví. Proto jsem si vzpomněla i na včerejší představení, kdy skoro nikdo nebojoval a dopadlo to špatně. Nenechme se ovládnout strachem a mějme oči otevřené. Pomáhejme, kde je potřeba, vrátí se nám to.

Hodnocení: 85%

Série: Caroline Audenová (1.)
Originální název: Doubt (2016)
Žánr: Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno: 2018, Mystery Press
Počet stran: 368
Překlad: Monika Pavlisová
Autor obálky: Jan Matoška
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7588-049-9

Foto: Nakladatelství Mysterypress