Brandon Mull – Zrození hrdinů

Kniha je určena pro děti od jedenácti let. Hlavní myšlenka příběhu se mi líbí. I když vše je zatím jen načrtnuto, což je škoda. Když je to pro děti. Měly být jasně uvedeny dvě strany, proč a za co bojují. Sama jsem tomu dobře neporozuměla. O kladné straně vím více než o záporné. Nevím, proč chtějí to, o co bojují. Možná jsem to nepochopila, ale spíše to nebylo dobře vysvětleno.
První díl má na začátku pomalý rozjezd. Dalo se to čekat. Seznamujeme se ze zemí, hlavními hrdiny a co je jejich náplní. Tím, že vše má cizí jména, je to těžší na přivyknutí. Odhaduji, že druhý díl bude akčnější od začátku a my jako čtenáři se budeme lépe orientovat.

hrdinu

Nacházíme se v zemi Erdas. Je rozdělena na čtyři území – Amaya, Niloj, Eura a Čung. V zemi jsou v úctě považováni a respektováni Zelenopláštníci. Ti kdysi dávno bojovali proti hlavnímu nepříteli Požírači. Zelenopláštníkům tehdy v boji pomohly Velcí strážci – vlk, panda, sokol a leopard, kteří padli. Jsou v zemi uctíváni. Jako dar dostali Zelenopláštníci nektar, který dávají vypít každému v jedenácti letech věku. Po napití se může zjevit dotyčné osobě jejich spirituální zvíře a tím pádem patří k vyvoleným. Je to málo pravděpodobné. V různých částech světa v jednom časovém období, se zjeví jako spirituální zvířata Velcí strážci. Je to znamení pro Zelenopláštníky, že nebezpečí se vrací a je potřeba proti zlu bojovat. Conor, Abeke, Mej-lin a Rolanovi je jasné, že patří ke svým zvířatům. To značí cestu za nebezpečným dobrodružstvím. V prvním díle ji podniknou za hledáním talismanu, kde se střetnou v boji obě strany – dobro proti zlu. Kdo se přidá na jakou stranu je otázka. Díl je tímto bojem ukončen a dává tušit, kde bude asi směřovat druhý díl.

Četlo se to dobře, i když bych byla raději za vysvětlení děje na začátku. Takto mi spoustu věcí zapadalo do sebe postupně a ne vše mi bylo vysvětleno. Záleží na pokračováních. Zatím to má dobře našlápnuto na úspěch. Uvidíme. Těším se a jsem zvědavá na druhý díl, který doufám brzy nakladatelství Fragment vydá.

Foto: Nakladatelství Fragment