Blanka Hošková – Dietnikum

20.11.2018 – Moje oblíbená česká spisovatelka vydala novou knihu. Hurá!!! Udělala mi tím velkou radost, protože její knihy mám ráda. Jsou pro ženy, které mají obyčejné starosti s muži, dětmi, kamarádkami či vzhledem. Píše čtivě s pochopením pro hlavní hrdinky.  Po přečtení jsem na Databaziknih zjistila, že už kniha v roce 2013 vyšla, ale to vůbec nevadí. Já ji četla poprvé. Nakladatelství Jota ji vydala v krásném novém kabátě, jenž ladí s jejími dalšími knihami, které již u JOTY vyšly.

dietnikum

Na začátku vyprávění se nám představí hlavní postava Svatava, která nám bude svůj příběh poté líčit od sestěhování s manželem, přes dětství až po přítomnost. Seznámí nás se svými dvěma nejlepšími kamarádkami Pavlínou a Romanou, jež poznala na mateřské dovolené.
Simona se přestěhuje pár dní před svatbou, do ulice jedné Brněnské čtvrti, kde bude bydlet s manželem a jeho rodiči. Kupodivu s rodiči vychází, ale s manželem je to horší. Po narození dcery Míšy se odcizují čím dál víc a v těchto těžkých chvílích ji pomůžou Pavlína s Romanou. Simona chce být silná a samostatná, ale nezvládá to. K tomu ji často a tajně pomáhá alkohol. V příběhu se dozvíme něco o milencích, nemilujících i milujících rodičích, nenaplněné touze po dítěti a věčných dietách. O hubnutí, které provozujeme hlavně řečmi, ale skutek utek. O kamarádkách, které umí podržet, ale i zavřít dveře před nosem, a jejichž gesto má mít výchovný účinek.

Čtení je to pohodové o všedních věcech v životě ženy, se kterými se denně setkáváme, ale každá je řešíme svým způsobem. Skvěle jsou zde popsány myšlenky nevědomého alkoholika, který si stále myslí, že má vše pod kontrolou. Vtipně jsou zde vylíčeny pokusy o diety a narážky na váhu, kdy jsou ženy smířené se svoji postavou, ale pro okolí se na oko stále snaží zhubnout. A nejvíce se mi líbí vylíčený vztah s tchánovci a jejich snachou. Možná proto, že mám opravdu nepříjemnou tchýni, se kterou bydlím v jednom domě, a tady je ukázáno, že to může fungovat i jinak. Obě strany udělají pár chyb, ale přiznají si je a změní své chování. Poučí se, najdou kompromis a dodržují pravidla, které si domluvili.
Knihu vřele doporučuji a moc se těším na další román od paní autorky, která krásně rozumí ženám a s citem pro ně píše příběhy ze života.

Hodnocení: 90%

Žánr: Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno: 2018, Jota
1. vydání originálu: 2013
Vazba knihy: pevná
Počet stran: 248
ISBN: 9788075653826

Foto: Nakladatelství JOTA