Bernhard Aichner – Přítelkyně smrti

10.8.2016 – K této knize mi dopomohla náhoda. Jelikož náhody neexistují, tak to byl osud. Jako recenzní výtisk jsem si vybrala román o rodině, místo toho omylem mi přišla knížka o smrti. Moc se mi do ní nechtělo, ale když už si mě kniha tak hezky našla, pustila jsem se do ní. Je to takové téma, které bych si nevybrala a upřímně říkám, že mně v dobrém překvapila.

Scan0006

 

Je zde více popisných míst, která ukazují lidský hnus. Čeho všeho jsou lidé schopní, pro své zvrhlé potěšení. Chvílemi se mi chtělo zvracet. Opravdu jsem na to citlivá, ale dala jsem to. Už pro ten pocit hlavní hrdinky, která bere spravedlnost do svých rukou. Trochu mi připomínala Nevěstu z filmu Kill Bill. Nevěsta se mstila, protože jí bylo ublíženo. V této knize vystupuje dvaatřicetiletá Blumová. Po šíleně smutném dětství našla štěstí v manželství s Markem. Mají dvě malé holčičky. Mark je policista a pátrá na vlastní pěst v tajuplném případu. Jedno ráno ho smete z cesty auto a Blumová časem přijde na to, že to nebyla nehoda, ale záměr. Zjistí, že za jeho smrtí stojí pět mužů. Blumová jde tvrdě za svým a jedno ví jistě. To, že zabili Marka jim jen tak neprojde.

Jak nemám ráda vraždy, tak jsem Blumové fandila. Představila jsem si, co vše muži spáchali a přála jsem jim smrt, protože si nic jiného nezasloužili. Přes všechno zlo, mě kniha vtáhla do děje a já jsem četla a četla. Autor použil krátké věty. Jeho vyjádření je stručné a úsečné. Nevadilo mi to. Dobře vystihl důležité momenty. Vyskytují se zde popisy smrti a děje z pohřebního ústavu, který Blumová vlastní. Někdy to bylo hodně morbidní, ale co se týče mrtvol, fascinovalo mě to. Nikdy jsem nepřemýšlela, jak a co se s nimi provádí, než se ukážou na pohřbu svým příbuzným v rakvi. Blumová je člověk mnoha tváří. Milující matka a manželka, která pracuje s mrtvými. Brrr. Zajímavá, nevšední osoba, jež si mě získala. Upřímně říkám, že by se mi líbilo, kdyby někdo spravedlivě na základě důkazů, potrestal zvrhlé úchylné zločince, kteří se tváří jako neviňátka. Kolik lidí žije kolem mě, nasadí si masku, a já si myslím, že jsou hodní, i když nejsou?

Kniha ve mně probudila spoustu otázek. Nutila mě o ní přemýšlet i v době, kdy jsem ji nečetla. Určitě ji nedoporučuji slabším povahám. Já jsem to sice přečetla, ale nevrátím se k ní. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem ji přečetla. Je napínavá a originální. Je to úplně něco jiného, ať je to ve stylu vyprávění nebo v ději. Je prostě dobrá. Opravdu dobrá.

Série: Funebračka (1.)
Originální název: Totenfrau
Žánr: Literatura světová, Thrillery
Rok vydání: 2016, 1. vydání originálu: 2014
Počet stran: 408
Nakladatelství: Knižní klub
Edice: Světový bestseller (Knižní klub, Ikar)
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-242-5337-4

Foto: Nakladatelství Knižní klub