Ayobami Adebayova – Zůstaň se mnou

25.2.2019 – Jsou romány, které pustíte přes sebe a jakoby nic jdou dál. A jsou romány, které se nesmazatelně zapíšou do vaší hlavy a ještě dlouho po přečtení na ně myslíte a víte, že si je budete pamatovat. Zůstaň se mnou je jeden z románů té druhé verze. O knize budu ještě dlouho přemýšlet. Je to silný, krásně napsaný příběh, ale už teď vím, že podruhé jej číst nebudu. Po přečtení ve mně zůstal hlavně pocit smutku.

0043817555_Zustan se mnou

Pocit smutku z nevyřčených slov, z jedné strany chybící komunikace, ze strachu hlavní hrdinky po prožitých událostech, kdy si za největší poslední bolest může sama. Ale znáte to rčení, kdo je bez chyby, ať hodí kamenem. Nemůžu hlavní hrdinku soudit, prošla si velkým smutkem a zklamáním, ale k srdci mi nepřirostla. Je mi ji líto. Jak cítíte, kniha ve mně vzbudila hromadu emocí, a podruhé je absolvovat nechci.

Příběh se odehrává v Ilese v Nigerii a začíná v roce 1985. Některé kapitoly přecházejí do přítomnosti, kdy se píše rok 2008. Hlavní hrdinkou je mladá žena Yejide, která se z lásky provdala za Akina, jež pracuje v bance. K absolutnímu štěstí jim chybí dítě. Ve společnosti je vyvíjen velký tlak na ženy, aby počaly dítě. Yejide se musí smířit s tím, že po čtyřletém snažení si Akin přivedl do domu druhou manželku. Dalo by se říct, že byl rodinou přinucen. Od té chvíle, se nic nevyvíjí jak by mělo. Yejide má pocit, že otěhotněla díky šamanovi, ale lékaři ji tvrdí něco jiného. Dokáže mysl zblbnout tělo tak, že má všechny příznaky těhotenství? Druhé manželství odstartuje velkou vlnu lží, přetvářky a smutku. Zvládnou ji hlavní hrdinové ustát nebo je smete z povrchu zemského? To si musítě přečíst a je to velká jízda, to vám garantuji.

Autorka skvěle vykreslila prostředí a postavy, které jsou velmi odlišné od našeho života. Ať je to od rodinných vztahů, kde se udržuje úcta dle postavení a ne zásluh. Nebo od chování dle tradicí až po povinosti. Skvěle popsala pocity smutku, beznaděje a ztráty. Přesto byla ke čtenáři shovívavá a v závěru nechala svítit paprsek naděje, který vykoukl po více než dvaceti letech. Autorka si vše hezky rozporcovala a překvapení mi dávkovala pěkně postupně. Již jsem očekávala, že nic není, jak na první pohled vypadá. Takže jsem se dočkala nejen skvělého příběhu v zajimavém prostředí, ale byla jsem stále v napětí, co bude dál. Prožívala jsem to tedy pořádně, a zavěr jsem velmi pomalu vydýchávala. Není to nic hororového, ale je to tak opravdové a ze života, že osudy hrdinů mě zasáhly přímo do srdce. Vřele doporučuji.

Hodnocení: 90%

Orig. název: Stay With Me (2017)
Žánr: Literatura světová, Romány
Vydáno: 2019, Kniha Zlín
Počet stran: 272
Překlad: Lukáš Novák
Edice: Fleet
Vazba knihy: pevná / vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-7473-743-5

Foto: Nakladatelství KNIHA ZLIN
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/43817555/zustan-se-mnou/