Astrid Lindgrenová – Skřítek Nils

Když je spisovatelka známá a úspěšná, každé její nové dílo je přijato s velkým očekáváním. Poté i když kniha je dobrá, ale ne tak výborná jak jste mysleli, jste zklamáni. Bez toho očekávání byste o knize řekli, super. A to je můj nynější problém. Moje očekávání bylo obrovské a kniha je prostě „jenom“ dobrá. Ale hezky dobrá, přesto můj předpoklad byl jiný.

skritek

Úvodem řeknu, že ihned jak vezmete knihu do ruky, tak vás napadne, že je nádherná. Mohou za to ilustrace Markéty Vydrové. Uvnitř knihy je každá strana zdobená modrým rámečkem a malými obrázky. Vše působí vesele a mile. Kniha je určena dětem od sedmi let a má větší písmena. Takže je ideální pro začínající čtenáře.

Kniha obsahuje osm pohádek dlouhých tak akorát. Každá pohádka je jiná, má různé hrdiny.
První je o skřítku Nilsovi. Kde šestiletý chlapeček Bertil bývá sám doma a je mu smutno. Jeden večer slyší pod postelí šramot a uvidí tam skřítka Nilse. Ten se představí a pozve ho k sobě domů. Bertil se po vyslovení kouzelné věty zmenší na úroveň skřítka a jde s ním. Poté pomůže Nilsovi zařídit jeho pokojíček, který mu pronajala myška. Bertil je moc rád, že má nového kamaráda.
Druhá pohádka je o Zemi soumraku. Ta je hodně zvláštní, nevím jestli ji děti pochopí, protože ani já z ní moc moudrá nejsem. Pro mě je to asi nejslabší pohádka. Malý Goran má nemocné nohy, ani doktoři neví, jestli bude někdy chodit. Každý večer za ním přijde skřítek, který ho vezme do země soumraku. Provede ho celou zemí a Goran se tam cítí šťastný, protože tam může chodit, ba i létat.
Třetí pohádka je o skřítcích Petrovi a Petře. Chodí s normálními dětmi do školy a děti je mají moc rádi. Vypráví co a jak dělají. Jednoho dne se odstěhují a dětem chybí.
Čtvrtá pohádka je moc povedená. Sourozenci jsou nemocní a musí ležet. Nudí se a pořád volají maminku. Tatínek jim pro zpestření koupí hodiny s kukačkou. Ale není to obyčejná dřevěná kukačka. Před dětmi vždy ožije a zabaví je.
Pátá pohádka je taky vydařená. Holčička Britta si přeje nádhernou panenku. Ale rodiče jsou chudí a tak ví, že ji nikdy nedostane. Jednou pomůže otevřít bránu starému dědečkovi a ten ji za odměnu dá zlaté semínko. Prý ji určitě udělá radost. Ze semínka vyroste panenka, není obyčejná, ale mluvící. Britta je moc šťastná.
Šestá pohádka je o holčičce Leně, která najde nahatou, ubrečenou vílu. Daruje ji kapesníček a víla si z něj udělá krásné šaty. Může jit na ples a Lena se tajně může dívat.
Sedmá je o princezně, která si nechtěla hrát. A proč? Protože ji to samotnou nebo s dospělými nebaví. Když potká malou holčičku jako je ona, tak je to, co jí chybělo.
Poslední pohádka je o loupežnících.

Všechny pohádky spojuje obrovská, bohatá fantazie dětí. Kteří asi nejvíc ocení kouzelný svět skřítků a pohádkových bytostí. Všechny pohádky jsem nastínila, děti to určitě číst nebudou a dospělí si udělají obrázek, zda-li to jejich děti bude bavit. Osobně si myslím, že hlavně dětem s bohatou fantazii kniha udělá radost. Přidejme si k tomu nádherné ilustrace a výsledný celek dává moc hezkou knihu.

Foto: Nakladatelství Albatros