Ann Mooreová – Irská kráska

5.10.2017 – Začala škola, kroužky a já časově nestíhám číst. Ale když mě něco zaujme, jde všechno. V pátek mi přišla tato nádherná kniha, která mě zaujala svou anotací. V sobotu jsem se do ní začetla a v neděli jsem dočetla. Rozjezd byl pomalý, ale s jasným ukazatelem, že to bude poutavý a zajímavý román, v němž se vypráví nejen o osudu jedné irské dívky, ale bere v potaz celou životní situaci v Irsku, kterou nenásilně autorka včlenila do děje, jenž tím získal na dramatičnosti a opravdovosti.

irská krása0001

Asi od třetiny knihy jsem četla příběh jedním dechem a střídaly se u mě emoce jak na horské dráze. Chvíli jsem byla nadšená, chvíli zdrcená, chvíli jsem doufala a skoro celou knihu nevěřícně kroutila hlavou, čeho všeho jsou lidé schopni se dopustit, protože hladomor v Irsku šel zkrotit, aby neměl takové hrozné následky.

Děj knihy se odehrává kolem roku 1840 v Irsku. Hlavní postavou je Grace, kterou poznáváme v sedmi letech a strávíme s ní čas do jejích devatenácti narozenin. Tato kniha je prvním dílem z trilogie a já pevně doufám, že brzy vyjde další díl. Konec je otevřený a já se těším na pokračování, protože tato kniha je skvělá. Autorka si dala práci, zkoumala v archivech a věrohodně a pravdivě popsala situaci hladomoru v Irsku. Vykreslila ji tak dobře, že mi chvílemi běhal mráz po zádech z toho, jak lidé trpěli, nemohli za to a nikdo jim nepomohl, dokonce se obilí vyváželo do Anglie. Grace je dcerou rolníka. Sledujeme její dospívání, které bylo velmi rychlé, protože se v patnácti provdala v dohodnutém sňatku otcem a nebylo to dobré rozhodnutí. Hodně vytrpěla. Přesto ji to nezlomilo a potýkala se chytře s příkořím, které bylo pácháno nejen na ní. Moc se mi líbilo, že autorka se nesoustředila pouze na Grace, ale podrobněji sledovala osud celé rodiny, hlavně jejího bratra a jeho nejlepšího kamaráda Morgana, kteří bojovali za osvobození Irska od nadvlády Angličanů.

Romantická linka je jemná a ani to není moc zamilovaný román. Je to hlavně o životě v té dané době a o tom, jak to měli lidé těžké, i když pracovali a poctivě žili dle božích přikázání. Kniha se mi hodně líbila, jsem z ní nadšená a vřele doporučuji k přečtení.

Hodnocení: 100%

Série: Gracelin O’Malley (1.)
Originální název: Gracelin O’Malley (2001)
Žánr: Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno: 2017, Knižní klub
Počet stran: 472
Překlad: Zdeňka Zvěřinová
Autor obálky: Jana Šťastná
Vazba knihy: vázaná s přebalem
ISBN: 978-80-242-5896-6

Foto: Nakladatelství KNIŽNÍ KLUB